marca 02, 2019

Chełmińskie kamienice – niedocenione zabytki

Część 1

            Chełmno to nie tylko „miasto zakochanych”. Niegdyś częstsze były określenia typu: „Perła Pomorza” lub  „Polskie Carcassonne”. Miasto znajduje się również na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego (European Route of Brick Gothic, EuRoB). Najczęściej wymienia się najbardziej charakterystyczne zabytki, jak choćby mury miejskie i Bramka Grudziądzka, ratusz, kościół farny, zespół klasztorny i kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, kościół podominikański, kościół pofranciszkański, kościół św. Ducha, kaplica św. Marcina, czy Akademia Chełmińska. Będę wspominała również o tych zabytkach, jednak przekornie zacznę od zabudowy miejskiej, która bywa niekiedy pomijana. Uważam, że warto o niej napisać. W końcu nie każdy ma okazję mieszkać w domu mającym status zabytku. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Chełmno posiada aż 226 obiektów zabytkowych, z czego 217 z nich to przeważnie domy mieszkalne.
Przejdę jednak do właściwego tematu tego postu. Zacznę od tych, które spełniały w przeszłości funkcję użyteczności publicznej. Później postaram się wymienić pozostałe.

Dawna poczta, ul. Biskupia 5
Budynek wzniesiono pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Stanowił on pierwszą stałą siedzibę poczty w mieście. W Polowie XIX wieku został przekształcony, gdyż od 1871 roku siedziba poczty znalazła się na Rynku 12.

Dawny Arsenał, Aleja 3 Maja 10
Budynek zbudowany w 1811 roku w stylu klasycystycznym. W 1958 roku został częściowo przekształcony i znalazło się w nim kino „Wiarus”.

Dawna plebania kościoła ewangelickiego, ul. 22 stycznia 7
Budynek został zbudowany z fundacji Fryderyka II w 1782 roku. Powiększono go w 1898 roku.

Koszary Fryderycjańskie, ul. 22 stycznia 16
Ich nazwa pochodzi od Korpusu Kadetów założonego przez króla Prus Fryderyka II. Koszary zbudowano w 1776 roku w stylu barokowo – klasycystycznym. Pełniła również rolę szkoły dla chłopców, głównie z rodów szlacheckich. W latach 1785 – 1804 uczyło się tutaj ok. 90 kadetów. W okresie księstwa Warszawskiego nazywana szkołą rycerską.

Dawna szkoła kadetów, ul. Gen. Józefa Hallera 11
Budynek zbudowano prze 1820 rokiem na fundamentach gotyckiej kamienicy.

Dawne seminarium księży misjonarzy, ul. Toruńska 3
Budynek został zbudowany dla zakonników osadzonych w 1676 roku przez biskupa Jana Małachowskiego. Zbudowano go pod koniec XVIII wieku w stylu barokowym. Podczas okupacji miasta przez Szwedów, w 1705 roku mieszkał tu generał króla szwedzkiego Karola XII, Magnus Stenbock wraz z rodziną i całym dworem. Po kasacie seminarium w 1822 roku, zabudowania częściowo rozebrano. Po odbudowie wszystkie elementy dawnego stylu zostały niestety zatarte. Budynek przejęto na potrzeby sądu i tak jest do dziś.

Spichlerze miały duże znaczenie dla miasta, które zawsze miało aspiracje, by być ośrodkiem handlowym. Do dziś zachowało się ich aż pięć.

Spichlerz nr 1, ul. Biskupia 3
Wybudowany w 1 ćw. XIX wieku, piętrowy, murowany, zbudowany na rzucie kwadratu. Obecnie znajduje się w nim restauracja „Spichlerz” utrzymana w dawnym klimacie.

Spichlerz nr 2, ul. Podmurna 7
Został wzniesiony na przełomie XVIII/ XIX wieku w konstrukcji szkieletowej, na kamiennych fundamentach. Pierwsza wzmianka o spichlerzu jest datowana na rok 1797. Po II wojnie światowej wykorzystywano go jako magazyn. Obecnie znajduje się w nim restauracja i pensjonat Stary Spichrz”.

Spichlerz nr 3, ul. Wodna 24
Został zbudowany w połowie XIX wieku, w ślepym zaułku od ulicy Wodnej. Ma konstrukcję szkieletową z ceglanymi uzupełnieniami.

Spichlerz nr 4, ul. Grudziądzka 32a
W XVI wieku znajdowała się tutaj gotycka kamienica. Przed 1786 roku powstał budynek, który odtąd pełnił funkcje spichlerza. Pod koniec XIX wieku przebudowano go na mieszkania.


Kamienica, ul. Rynek 1
Na przełomie XVII/ XIV wieku stała w tym miejscu gotycka kamienica, po której zostały fragmenty piwnic. Pod koniec XVII i na początku XVIII wieku rozpoczęto przebudowę piwnicy i zbudowano nowy budynek. Niestety i on nie przetrwał do dziś. Dzisiejsza kamienica powstała w 1 połowie XIX wieku.

Kamienica, u. Rynek 5
Obecny budynek został wzniesiony na fundamentach kamienicy z przełomu XIII/XIV wieku. Zajmowała ona dwie działki – obecne budynki Rynek 5 i 6. Znajdował się tu dom kupiecki, z elementami Dworu Artusa. Prawdopodobnie w XVI wieku podzielono go na dwie kamienice, przez co stracił dawne przeznaczenie. Następne zmiany nastąpiły już w XIX i w początkach  XX wieku.

Kamienica, ul. Rynek 6
Obecny budynek został wzniesiony na fundamentach kamienicy z przełomu XIII/XIV wieku. Wraz z sąsiadującą kamienicą stanowił dom kupiecki o przeznaczeniu handlowym. Przebudowano go jako samodzielną kamienicę prawdopodobnie w XVII wieku. W XIX wieku rozebrano barokowy szczyt, kolejne zmiany nastąpiły w 1911 roku. Piwnice pochodzą z XVI/ XVII wieku. Na piętrze jest wmurowany owalny kamień z płaskorzeźbą przedstawiająca krzyż, który pochodzi prawdopodobnie z XVI/XVII wieku.

Kamienica, ul Rynek 7
Budynek zbudowano w XVIII wieku, na miejscu istniejącej wcześniej, gotyckiej kamienicy z XIII/XIV wieku. Był wielokrotnie przebudowywany zarówno w XIX jak i w XX wieku.

Kamienica, ul. Rynek 8
Znajdowała się tu niegdyś gotycka kamienica z przełomu XIII/XIV wieku. Zachowały się po niej ściany obwodowe piwnic. Obecny budynek powstał prawdopodobnie w XVIII wieku. Został przebudowany w XIX wieku. Jeszcze do 2018 roku, kiedy w kamienicy wybuchł pożar, znajdował się na niej wiszący zegar OMEGA z roku 1922. Mam nadzieję, że wróci na swoje miejsce.

Kamienica, ul. Rynek 9
Obecny budynek powstał w XVII/XIII wieku na miejscu gotyckiej kamienicy Z przełomu XIII/XIV wieku. Przebudowywany w XVIII, XIX i XX wieku. Mieściła się tu „Apteka Pod Orłem”, która działała jeszcze w 1939 roku.

Kamienica, ul. Rynek 10
Pierwsza, gotycka kamienica znajdowała się tu na przełomie XIII/XIV wieku. Przebudowano ją ok. 1600 roku i dobudowano późnorenesansowy szczyt, który jednak rozebrano razem z drugim piętrem w 1 połowie XIX wieku. Budynek wielokrotnie przebudowywano w XIX i XX wieku.

Kamienica, ul. Rynek 11
Na przełomie XIII/XIV wieku istniała tu gotycka kamienica, na której miejscu w XVI wieku zbudowano nową, zwieńczoną renesansową attyką. Attykę zlikwidowano w 1 połowie XIX wieku, podczas przebudowy budynku. W 1925 roku kamienica ponownie została przebudowana wg. projektu Teodora Bredefeldta.

Kamienica, ul. Rynek 12
Obecny budynek został zbudowany na działkach dwóch gotyckich kamienic w końcu XVIII wieku. W 1886 roku była to siedziba poczty. Przebudowana ponowne w XIX i XX wieku. Do dziś kamienica uznawana jest za eden z najciekawszych budynków klasycystycznych w Chełmnie.

Kamienica, ul. Rynek 13
Budynek zbudowany w XVII/XVIII wieku na fundamentach kamienicy gotyckiej z XIV wieku. W początkach XX wieku przebudowano przyziemie, zaś w 1932 roku nadbudowano kamienicę z neobarokowymi szczytami wg. projektu Teodora Bredefeldta. Z elementów gotyckich można znaleźć fragmenty murowanych piwnic. Szczyty pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku.

Kamienica, ul. Rynek 16
Budynek został zbudowany w XIV wieku. W połowie XIX wieku rozebrano gotycki szczyt i zmieniono frontową elewację.

Kamienica, ul. Rynek 17
Budynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. W XVI wieku został przekształcony, jednak całkowita przebudowa kamienicy miała miejsce w 1863 roku, wg. projektu E. Dickela.

Kamienica, ul. Rynek 18
Dom powstał w XVIII wieku na fundamentach gotyckiej kamienicy z XIII/XIV wieku. W 1905 roku kamienica została całkowicie przebudowana.

Kamienica, ul. Rynek 19
W tym miejscu znajdowała się gotycka kamienica z XIII/XIV wieku. Na jej miejscu w XVI wieku zbudowano nową z renesansową attyką. Budynek przebudowano w XIX wieku. Wówczas też zlikwidowano attykę. Do dziś zachowały się fundamenty i fragmenty piwnic pierwotnej kamienicy.

Kamienica, ul. Rynek 19
Budynek z XVI wieku postawiony na fundamentach gotyckiej kamienicy z przełomu XIII/XIV wieku. Kamienica została całkowicie przebudowana w XIX wieku. Z pierwotnej budowli zachowały się fundamenty i fragmenty piwnic. Miała renesansową attykę, którą w połowie XIX wieku rozebrano, a wraz z nią najwyższe piętro. W 1889 roku ponownie dobudowano piętro i wykonano nową fasadę.

Kamienica, ul. Rynek 20
Budynek zbudowano w XVII wieku na fundamentach średniowiecznego domu. Do dziś w piwnicy zachowały się gotyckie fragmenty ścian. Obecna kamienica powstała w XIX wieku. W latach 1871 i 1915 dokonywano sporych zmian, w tym powiększono okna drugiego piętra i podwyższono dach.

Kamienica, ul. Rynek 21
Budynek powstał w XIII/XIV wieku i z tego okresu pochodzą piwnice oraz mury. Był przebudowywany w XVII, kiedy to dobudowano pomieszczenie na piętrze oraz barokowy szczyt.  Rozebrano go w XIX wieku, kiedy wykonano obecną. Ciekawostką jest zachowany renesansowy kartusz inicjałami ówczesnych właścicieli.

Kamienica, ul. Rynek 22
Dom zbudowano w XVII/XVIII wieku na piwnicach po kamienicy z XIII/XIV wieku. Przebudowy dokonywano w latach 1868, 1882 i 1919. W 1899 dobudowano drugie piętro.  

Kamienica, ul. Rynek 24
Budynek powstał na przełomie XIII/XIV weku. W XVIII wieku zbudowano nową kamienicę, wykorzystując mury poprzedniej. Fasada prawdopodobnie pochodzi z 1867 roku. W 1952 roku budynek został przebudowany wg. projektu J. Matusińskiego. Od XVII wieku mieściła się tutaj „apteka pod rycerzem”. W 1940 roku była to apteka królewska. Niestety, kilka lat temu przestała istnieć. Na elewacji znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca rycerza na koniu – jest to kopia dawnej pieczęci Rady Miejskiej.

Kamienica, ul. Rynek 25
Budynek z XIV wieku, przekształcony w XVII wieku. Początkowo miał gotycki szczyt, przebudowany w baroku. Rozebrano go w XIX wieku, kiedy też kamienicę przebudowano i dobudowano piętro.

Kamienica, ul. Grudziądzka 4
Budynek zbudowany w miejscu gotyckiej kamienicy. W murach obwodowych znajdują się elementy gotyckie.

Kamienica, ul. Grudziądzka 8
Dom zbudowany na miejscu kamienicy gotyckiej z XIII/XIV wieku. Obecna kamienica pochodzi z XIX wieku

Kamienica, ul. Grudziądzka 18
Zabudowa pochodzi z XIII/XIV wieku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych gotyckich kamienic w mieście. W XIX i na początku XX wieku została przebudowana. Zabudowano min. przejazd na podwórze, rozebrano gotycki szczyt i dobudowano piętro. Obecna fasada pochodzi sprzed 1907 roku.

Kamienica, ul. Grudziądzka 36
Była to najlepiej zachowana barokowa kamienica w Chełmnie – niestety w stanie do kapitalnego remontu. Dom zbudowano prawdopodobnie w XV wieku, jako kamienicę gotycką. W 2 połowie XVIII wieku została całkowicie przebudowana i z pewnością była jedną z najbardziej efektownych w mieście. Dolna część fasady jest zwieńczona bogatym gzymsem, wygiętym pośrodku i obejmującym rokokowy kartusz. Szczyt również dekorowany delikatną ornamentyką rokokową.

Kamienica, ul. Rycerska 2
Jest to tzw. Kamienica Cywińskich, jeden z najważniejszych, świeckich zabytków miasta. Zbudowana w XIII wieku, co potwierdzają zachowane gotyckie ściany obwodowe. Rozbudowana  oficyny w XIV wieku. W 1570 roku przebudowana z fundacji Melchiora Cywińskiego. Do dziś można podziwiać fragmenty rzeźb pochodzących prawdopodobnie z dwóch portali: trójkątny naczółek ze sceną Zwiastowania, napisem fundacyjnym M. Cywińskiego i dwoma herbami (jeden to Puchała), półkolisty tympanon z płaskorzeźbą Pokłonu Trzech Króli oraz głowy lwów. W XIX wieku kamienicę przebudowano i uproszczono w stylu klasycystycznym.

Kamienica, ul. Wodna 29
Budynek późnoklasycystyczny, zbudowany na miejscu gotyckiej kamienicy z przełomu XIII/XIV wieku i prawdopodobnie przebudowanej w XVII wieku. W piwnicach są fragmenty gotyckich ścian. Obecny dom pochodzi z 1889 roku.


Literatura:
Czarnecki B., Materiały krajoznawcze 7, nr 1/2, Warszawa 1983
Dawny powiat chełmiński – Katalog zabytków sztuki,  tom XI, z. 4.
Inwentarz zabytków województwa kujawsko – pomorskiego
Mroczko T., Architektura gotycka na Ziemi Chełmińskiej, Warszawa 1980

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Anna Koprowska-Głowacka , Blogger