Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

czwartek, 8 grudnia 2016

Prezenty przynoszące szczęście, część 2

Poza wspomnianymi wcześniej przeze mnie podarunkami, które miały zapewnić szczęście już naszym przodkom, obecnie również nie stronimy od symbolicznych dodatków. Do najbardziej popularnych należą różnego rodzaju figurki, dołączane do właściwych prezentów. Można je postawić na półce albo biurku, zawiesić nad drzwiami albo nosić jako breloczek do kluczy. Można również podarować je w formie broszki, pierścionka lub zawieszki do łańcuszka. Możliwości jest naprawdę wiele. Czasami zwykły drobiazg symbolizuje więcej niż tysiąc wypowiedzianych słów.
Nie przedstawię tutaj pełnej symboliki przedstawionych propozycji, lecz tylko tą, związaną z życzeniami.
To lista tylko niektórych z nich:


-anioł- figurka anioła ma zapewnić obdarowanemu oraz jego bliskim błogosławieństwo, szczęście i dostatek we wszystkich dziedzinach życia

- biedronka- obdarowanie kogoś np. broszką w kształcie biedronki to życzenie mu szczęścia oraz przyciągnięcia do niego dobrobytu.

- czterolistna koniczyna- wszystkie podarki z motywem czterolistnej koniczyny to życzenie szczęścia. Warto je zawsze mieć blisko siebie.

-delfin- obdarowanie kogoś figurką delfina to nic innego jak życzenie mu miłości, przyjemnych i dobrych uczuć (nie bez powodu w starożytności był symbolem Afrodyty- bogini miłości). Można także wręczyć małą figurkę delfina „na szczęście”, gdyż od czasów Renesansu uchodzi za ulubieńca Fortuny.

- gołąb- od wieków stanowi symbol miłości i wręczanie go wiąże się z życzeniami miłości, szczęścia i zgodnego życia. Często wręczano dwa gołąbki narzeczonym lub młodym małżeństwo.

- jaskółka- to życzenie, by do obdarowywanej osoby przychodziły wyłącznie dobre nowiny, a jej domu zawsze gościło szczęście.

- jaszczurka- jako symbol długowieczności wiąże się z życzeniem wielu lat w zdrowiu oraz spełnianiu życzeń.

-jednorożec- figurka jednorożca, czyli mitycznej istoty to życzenie mądrości, długowieczności i szczęścia. Podarowana młodemu małżeństwu ma za zadanie przynieść udane dzieci.

-koń- symbolizuje życzenia zdrowia, siły, zwycięstwa, bogactwa, młodości i szczęścia. Stający dęba zapowiada pokonanie wszystkich trudności i przeszkód; biegnący- się i wolę osiągnięcia celu; klacz ze źrebakiem- zdrowie i bogactwo; a skrzydlaty Pegaz- natchnienie i intuicję. 

-kot- figurkę kota wręcza się najczęściej ludziom miły, niezależnym i urokliwym, które jednak mają swój charakter i nie podporządkowują się utartym schematom.

- małpka- szczególnie trzy małpki, z których jedna zasłania oczy, druga uszy, a trzecia usta: to symbol zachowania spokoju ducha, i obojętności wobec wszelkich pokus.

-motyl- podarowany bliskiej osobie ma przynieść szczęście, radość życia i zapewnić jak najdłużej radość życia.

- pies- figurka psa uosabia szczerą i wierną przyjaźń, oddanie i bliskość oraz ochronę przed niechcianymi gośćmi. Figurki dwóch piesków (najczęściej spanieli, pudli albo bolończyków)  na szkatułkach albo jako fajansowe bibeloty, niegdyś ofiarowywał kawaler swojej narzeczonej.  

-pszczoła- figurka lub jakiś drobiazg z jej motywem ma przyciągnąć bogactwo i efekty z pracy

-słoń- to chyba najpopularniejszy podarek, mający przynieść obdarowywanemu szczęście- zwłaszcza słońc z trąbą uniesioną ku górze. Ponadto według tradycji prawdziwe szczęście zapewniać miał posiadanie trzech, siedmiu, dziewięciu, jedenastu lub trzynastu figurek.

-sowa- stanowi doskonały prezent dla ludzi, którzy wciąż zgłębiają naukę: uczniów, studentów, profesorów, miłośników książek oraz wszystkich lubiących zgłębiać wiedzę i pogłębiać mądrość

- żaba- figurka przedstawiająca żabkę ma przynieść szczęście i dostatek- w ostatnich latach modne stały się żabki trzymające w pysku monetę, tańczące żabki trzymające się za łapki- radość, a żabka w koronie- podziw i szczęście. Ponadto figurka żabki według wielu tradycji przynosi dobre zdrowie i długie życie

- żółw- figurki żółwia oznaczają życzenie mądrości i wytrwałości w dążeniu do celu, nawet gdyby osiągnięcie go było jeszcze dalekie.


Literatura:
Kopaliński W., Słownik symboli, Warszawa 1990
Webster., Jak przyciągnąć szczęście?, Białystok 2015
Wernichowska B., Wasilenko A., Wróżby na każdy dzień, Warszawa 2004

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz