Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

niedziela, 26 czerwca 2016

W poszukiwaniu szczęścia

Życie nie jest wyłącznie prostą ścieżką wiodącą ku szczęściu. Niejednokrotnie napotykamy na niej wyboje lub przeszkody- zdawałoby się- nie do pokonania. Tymczasem wbrew wszystkiemu staramy się iść naprzód. Nie ma znaczenia, jakim tempem przemierzamy tę drogę. Jedni biegną przez życie niczym zawodowi sprinterzy, inni przemierzają ów szlak spacerowym krokiem, są też tacy, dla których każdy krok jest wyzwaniem. Wszyscy jednak zmierzamy w tym samym kierunku. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak to, by podczas tej podróży nie zapomnieć czym jest szczęście.

            Jakiś czas temu wpadła mi do rąk książka Richarda Webstera: „Jak przyciągnąć szczęście?” Zawarte w niej techniki są bardzo proste  i zdawałby się oczywiste. Wiele z nich znamy nie od dziś. Jednak najbardziej ujęło mnie dziesięć sposobów na szczęście- sposobów, o których warto pamiętać na co dzień.


1.      Zadawaj się z podobnie myślącymi ludźmi.
Warto utrzymywać kontakt z tymi ludźmi, którzy nie tylko myślą podobnie do nas, ale mają w sobie mnóstwo pozytywnej energii. Lepiej unikać tych, którzy emanują negatywnymi wibracjami lub sprawiają, iż czujemy się gorsi i mniej wartościowi.
2.      Znajdź wspaniałą pasję.
Przypomnijmy sobie nasze dawne pasje i to, co sprawiało nam kiedyś ogromną radość lub znajdźmy wyzwanie, które będzie warte naszego czasu i wysiłku. Poświęcenie się temu, co sprawia nam przyjemność przynosi i szczęście.
3.      Ustanów cele i osiągaj je.
Stawiajmy przed sobą wartościowe cele i dążmy do ich realizacji. Kiedy je osiągniemy, poczujemy prawdziwą radość i szczęście. To zmobilizuje nas do wyznaczenia sobie kolejnych, coraz bardziej ambitnych.
4.      Bądź pogodny.
Pozytywne myślenie to pierwszy krok na drodze do szczęścia. Spróbujmy zaczynać każdy dzień od znalezienia chociaż jednej pozytywnej myśli, a z cała pewnością zupełni inaczej będą wyglądały następne godziny,
5.      Używaj pozytywnych afirmacji.
Nikogo nie trzeba już przekonywać, jak wielką siłę mają afirmacje. Pozytywne myślenie wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Dzięki niemu nie przyjmujemy świata jakim jest, ale sami go tworzymy.
6.      Spędzaj czas z przyjaciółmi.
Regularny kontakt z przyjaciółmi jest nieodzowny, by zachować pogodę ducha i poczucie szczęścia. Wszak żaden z nas nie jest samotną wyspą i nawet największy samotnik potrzebuje czasami kogoś, z kim może porozmawiać.
7.      Poznawaj nowych ludzi.
Na drodze życia spotykamy różnych ludzi. Z niektórymi tylko się mijamy, z innymi idziemy przez jakiś czas. Są jednak tacy, którzy stają się towarzyszami naszej drogi. Im więcej osób spotkamy, tym więcej możliwości otworzy się przed nami.
8.      Oczekuj szczęśliwych przypadków.
Czy przypadki zbiegi okoliczności się zdarzają? Moim zdaniem odpowiedź jest dwoista, bowiem nic nie dzieje się przypadkowo. Jednak to od naszego sposobu myślenia zależy, czy takie sytuacje zaistnieją. Własnymi myślami i podejściem do życia kreujemy rzeczywistość, a tym samym okazję, by pojawił się ów wyczekiwany szczęśliwy przypadek. Gdy zaś następuje, uświadamiamy sobie jak wiele mamy szczęścia.
9.      Dbaj o siebie.
Najważniejsze jest to, byśmy dobrze czuli się we własnej skórze. Owszem, ktoś powie, że to tylko ciało, a my jesteśmy duszami w nie przyobleczonymi. Jednak to ciało jest naszym mieszkaniem i musimy o nie dbać tak samo, jak i o otoczenie. Jeżeli będziemy dobrze czuli się ze sobą, staniemy się podatni na to, co w życiu dobre i piękne.
10.  Śmiej się więcej.
Śmiech to zdrowie- tak zwykło się mówić i to prawda. Śmiech przypomina nam, jak piękne może być życie i ile szczęścia może nam zaoferować. Nie unikajmy więc okazji do śmiechu, wręcz ich szukajmy i cieszmy się z każdej pozytywnej chwili.

            Pamiętajmy też o najważniejszym. Życie to największy skarb i nawet, gdy wydaje się, że wszystko ogarnęła ciemność starajmy się szukać światła nadziei.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz