Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

niedziela, 1 maja 2016

Lisa Peschel, Kompletny przewodnik runiczny

Białystok 2014
ISBN: 978-83-7377-652-4
Liczba stron: 195

Opis:
Książka ta pomoże Ci odkryć proroczą moc run i ujawni, jak je wykorzystywać jako magiczne narzędzia odkrywania przyszłości, zapewniania sobie ochrony i szczęścia. Od teraz każde Twoje działanie będzie przemyślane i po prostu skazane na sukces. Znajdziesz tutaj pełen opis dwudziestu czterech run Futharku Starszego oraz pustej runy. Autorka wyjaśnia różnice między runami łączonymi, a zapisem runicznym. Szczegółowo, a zarazem zrozumiale objaśnia cztery rozmieszczenia run i ich szczegółową interpretację, w tym znaczenie pozycji odwróconej. Instruuje, jak rzeźbić runy i tworzyć z nich praktyczne talizmany. Dzięki niej poznasz również znaczenie tych znaków w magii i związane z nim ich zastosowania. Runy – źródło naturalnej mądrości!            Niemal każdy z nas słyszał o runach. Dla niektórych jest to wyłącznie dawne pismo nordyckich i germańskich ludów. Pierwsze przykłady wykorzystania run jako alfabetu datuje się na II wiek p.n.e. Tymczasem warto również dostrzec ich magiczne i dywinacyjne właściwości; właściwości tak chętnie wykorzystywane przez współczesne wróżki. Runy mają zaś niezwykłe znaczenie, szczególnie tutaj, na ziemiach tak często odwiedzanych przez łodzie Wikingów. Niewielu ludzi wie, że tzw. „pruski mur”, jakże często spotykany na Pomorzu wywodzi się bezpośrednio z architektury nazywanej „Fachwerk”, a związanej z takim ułożeniem belek, by nadać im runiczne kształty i tym samym przekazać domostwu oraz jego mieszkańcom moc tych magicznych symboli.

            Powrócę jednak do książki. „Kompletny przewodnik runiczny. Od magii po przepowiadanie przyszłości” jest pozycją wyjątkową na polskim rynku. Wprawdzie nie jest to opasłe tomisko, które zawiera wszelkie możliwe sposoby zastosowania run, jednak stanowi doskonałe kompendium tego na nowo odkrywanego systemu. Choć zatem spotkamy na rynku mnóstwo książek poświęconych runom i sposobom wróżenia za ich pomocą, „Kompletny przewodnik runiczny” powinien znaleźć się na półce każdego pasjonata. Dlaczego? Otóż powód jest banalnie prosty. Po pierwsze zawiera on najważniejsze wiadomości na temat poszczególnych run, ich znaczenia, połączeń, zastosowania w dywinacji i magii oraz tworzenia talizmanów. Po drugie zaś wszystko napisane jest językiem przystępnym dla każdego: zarówno dla osób, które czytały już niejedną pozycję na ten temat, jak i dla przysłowiowych laików, stawiających pierwsze kroki na tym tajemnym gruncie. 


            Autorka, Lisa Peschel doskonale zna siłę i znaczenie poszczególnych run. Wszak to nie tylko pisarka i artystka, zaangażowana w naukę naturalnego sposobu życia lecz również wróżka i zielarka, która wiedzę teoretyczną łączy z praktyką. Opisy poszczególnych symboli są wnikliwe i dokładne. W książce Czytelnik znajdzie także informacje, w jaki sposób przygotować się do pracy z runami, a także przykładowe rytuały i techniki z ich zastosowaniem.  Niezwykle ważną częścią tej pozycji są „Zasady magii runicznej”. Lisa Peschel podkreśla tu fakt, iż runy są obrazowym przedstawieniem sił natury.
Mogę tutaj śmiało powtórzyć za średniowiecznym filozofem Basiliusem Valentinusem:
„Ziemia nie jest martwym ciałem, jest zamieszkana przez ducha, który jest jej życiem i duszą. Wszystkie stworzenia biorą swoją siłę z tego ducha Ziemi. Ten duch to Życie; karmione przez gwiazdy, daje pożywienie wszystkiemu, co żyje i chroni się w jej łonie.”
Wszak jesteśmy jednością, częścią świata stworzonego przez Boga lub jak mawiają niektórzy przez Wyższą Siłę; świata, w którym przyszło nam żyć i który emanuje wspólną energią. Runy pochodzą zaś z tego samego źródła. Ażeby zrozumieć ich wibracje, trzeba powrócić do tego źródła i na powrót zjednoczyć się ze światem.

Polecam książkę wszystkim tym, którzy zamierzają zgłębiać tajniki run i poczuć ich energię. Świetna i rzeczywiście kompletna pozycja!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz