Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

środa, 13 maja 2015

C.W. Gortner, Potomek Tudorów

C. W. Gortner, Potomek Tudorów
Wydawnictwo: Między słowami
Kraków 2015
ISBN: 978-83-240-2672-2
Liczba stron: 313

Młodziutka Elżbieta Tudor zdobywa upragniony tron, ale nie wolno jej jeszcze odetchnąć z ulgą. Protestancka królowa ma wielu wrogów. Za każdym filarem może kryć się skrytobójca, a każdy łyk wina może zawierać truciznę. Na dodatek w niewyjaśnionych okolicznościach znika najwierniejsza dama dworu Elżbiety, lady Parry.
Brendan Prescott, zaufany szpieg w służbie królowej, otrzymuje od władczyni sekretną misję: musi za wszelką cenę odnaleźć lady Parry. Jednak podczas poszukiwań uświadamia sobie, że oto trafił na trop tajemnicy tak niewiarygodnej, że gdyby wyszła na jaw, z pewnością przyniosłaby zgubę potężnej królewskiej dynastii...
Opis: Wydawnictwo Między słowami

C.W Gortnera nie trzeba już przedstawiać miłośnikom dobrej powieści historycznej. Wszak to autor takich książek, jak „Ostatnia królowa”, „Wyznania Katarzyny Medycejskiej”, „Przysięgi królowej”, czy „Sekretu Tudorów”. Jako, że za każdym razem wnikliwie przygląda się czasom, o jakich pisze, nic dziwnego, że powieści cieszą się ogromną popularnością.

Tym razem pisarz zabiera Czytelnika do Anglii, po śmierci królowej Marii. Jest to czas, gdy rządy przejmuje Elżbieta, jej przyrodnia siostra, córka Henryka VIII i Anny Boleyn. Młoda władczyni, przez wiele lat nazywana bękartem, nieustająco pozostająca w cieniu katowskiego miecza, dopiero staje przed wyzwaniem, jakim jest władza. Powoli zaczyna sobie uzmysławiać, że rządzenie tak bardzo podzielonym krajem, jest zadaniem niezwykle trudnym i odpowiedzialnym. Mało tego, na każdym kroku grozi jej niebezpieczeństwo; wszak wielu wrogów tylko czyha na okazję, by pozbawić ją życia, a na tronie osadzić katolicką kuzynkę, Marię Stuart. Idealnie pasują tu słowa Seneki: „Spokój nie gości w złoconych pałacach, a za purpurą możnych wloką się noce bezsenne”. Poza tym, spokój ducha królowej zakłóca jeszcze jedna myśl- myśl o sekrecie, który nie tylko może pozbawić ją władzy, ale również zburzyć wizerunek, jaki zaczyna tworzyć wokół siebie. Na szczęście nie jest zupełnie osamotniona.

Dzięki powieści „Potomek Tudorów”, Czytelnik nie tylko poznaje kulisy rządów młodej Elżbiety, ale przede wszystkim trudną i wymagającą wielu poświęceń pracę szpiegów na usługach władczyni. Jednym z nich jest młody Brendan Prescott, uczeń Walsinghama, który przybywa na dwór jeszcze przed koronacją władczyni. Choć jego największym wrogiem jest tutaj ulubieniec Elżbiety, Robert Dudley, Prescott pragnie wiernie służyć królowej.  Zdobywa jej zaufanie i zostaje wysłany z niezwykle trudną misją, której stawką jest nie tylko jego życie, ale przede wszystkim zachowanie w tajemnicy największego sekretu rodu Tudorów. Oficjalnie Brendan udaje się na poszukiwanie zaginionej lady Parry, jednak to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej, z jaką będzie musiał się zmierzyć. Nie wie przy tym, że na dworze zacieśnia się intryga również przeciwko niemu; intryga, którą może przypłacić życiem.

            „Potomek Tudorów” to niezwykła i fascynująca powieść historyczna. C. W. Gortner, jak zawsze przenosi Czytelnika w czasie i sprawia, że czas zaczyna się odliczać szelestem przekładanych kart. Trudno bowiem oderwać się od tej pasjonującej lektury, pełnej zawiłych intryg, niebezpieczeństw i… miłości. Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Tak, jak w poprzednich książkach pisarza widać dbałość o szczegóły i zachowanie historycznego tła epoki. Dialogi poprowadzone są śmiało, zaś postaci niezwykle wyraziste, ze wszystkimi ich zaletami i wadami. Na kartach lektury spotykamy zaś nie tylko osoby znane nam doskonale z historii, jak choćby królowa Elżbieta, Walsingham, Cecil, czy Dudley, lecz także całą gamę bohaterów fikcyjnych- przedstawionych tak, jakby istnieli w rzeczywistości. Przyznam, że właśnie za tą różnorodność, piękno tło historycznego i umiejętność łączenia historii z fikcją literacką uwielbiam powieści historyczne. C. W Gortner zaś jest jednym z moich ulubionych pisarzy.
Czy Brendan Prescott zdoła uchronić królową?
Czy Robert Dudley zakończy wreszcie swoją prywatną wojnę z Brendanem?
Czy Brendan Prescott wyplącze się z intryg, które mogą zaprowadzić go na szafot?
Kim wreszcie jest ów tytułowy potomek Tudorów?
Tego dowiecie się z lektury „Potomka Tudorów”. Ja mogę napisać tylko jedno: naprawdę warto! Zachęcam, bo książka jest wyjątkowa!   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz