Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

czwartek, 26 marca 2015

Melanie Marquis, Sekrety współczesnej wiedźmy.

Białystok 2014
ISBN: 978-83-7377-689-0
Liczba stron: 272

Magia istnieje od stuleci i przez ten czas na całej naszej planecie wykształciło się wiele jej odmian. W obecnym świecie przenikania się zwyczajów i tradycji wskazane by było również korzystanie z dorobku różnych typów tej sztuki. W tym właśnie pomaga ta nieszablonowa książka, dla której nie istnieją granice czasowe, geograficzne czy kulturowe. Podczas gdy większość ezoterycznych publikacji skupia się jedynie na wąskiej postawie współczesnej, Melanie Marquis zapewnia nam fascynujący przegląd niezawodnych technik magicznych z całego świata od zarania dziejów. W każdym rozdziale znajdujemy omówiony jeden aspekt tej pradawnej sztuki wraz w informacjami umożliwiającymi stworzenie własnej odmiany magii. Autorka zamieszcza również gotowe zaklęcia. Dzięki tej książce z łatwością zostaniesz współczesną wiedźmą, czyli kimś, kto czerpie ze wszystkich typów magii. Zaczniesz wykorzystywać pełen potencjał własnego ciała i umysłu. Nauczysz się modyfikować energię - zarówno swoją, jak i otoczenia oraz przygotowywać magiczne eliksiry. Autorka zdradza niezawodne sposoby, dzięki którym wzmocnisz swój wewnętrzny magnetyzm i wykorzystasz magię wabienia oraz masek. Będziesz też tworzyć zaklęcia polegające na wiązaniu energii innych istot czy przedmiotów. Wiele miejsca poświęcono również magicznemu bezpieczeństwu. Z publikacji dowiesz się, jak przełamywać klątwy i rzucać czary blokujące oraz w jaki sposób zdiagnozować, że stało się ofiarą ataku. Poznasz również metody tworzenia amuletów i talizmanów o różnych właściwościach, w tym wstrzymujących negatywne oddziaływania duchowe. Stwórz swoją magię!


            Magia fascynuje ludzi od tysiącleci. Korzystali z niej nie tylko zwykli ludzie, którzy udawali się po pomoc do szamanów, czarowników i wróżek, ale także wielcy tego świata: książęta i królowie. Na przestrzeni wieków wykształciły się różne sposoby jej wykorzystywania, rozmaite rytuały i praktyki. Wszystko zależało od rejonu świata, kultury i… ludzi. Tak- ludzi, bowiem magia jako taka, tkwi w nas samych. Nie przez przypadek mawia się, że magia jest w nas. Wszak to właśnie my ją tworzymy. Ba, całe nasze życie jest magią. Nawet dzisiaj, w zupełnie prozaicznych na pozór czynnościach skrywają się magiczne praktyki, które niegdyś miały znaczenie sakralne. Magia jest także ukryta w słowach, któż z nas nie przekonał się jak potężna może być ich moc?

            Melanie Marquis postanowiła przybliżyć Czytelnikowi to zapomniane oblicze magii; poprowadzić go nie tylko przez związane z nią rytuały, praktyczne aspekty jej stosowania i wypowiadane zaklęcia, ale zabrać go także w swoistą podróż w czasie i przestrzeni. Nie przypadkiem główne hasło tej książki brzmi: „Stwórz swoją magię”.


            Melanie Marquis pisze o sobie, że kocha magię i jest szczęśliwa, gdy może pomagać innym. Stąd też ta publikacja, mająca na celu przybliżenie Czytelnikom magicznych technik z całego świata. Jak się okazuje wszystkie mają takie same, powtarzające się wzorce i cechy. O wiele łatwiej znaleźć punkty wspólne, aniżeli wyraźne różnice- niezależnie od epoki czy kontynentu. To zaś stanowi solidny fundament dla tych, którzy chcą przyjrzeć się temu z bliska.

            „Sekrety współczesnej wiedźmy” to książka wyjątkowa na rynku wydawniczym. Większość tego typu tytułów skupia się bowiem na konkretnym aspekcie magii i jej wykorzystaniu oraz na jednolitej społeczności, w jakiej jest praktykowana. Tymczasem autorka wychodzi daleko poza ten schemat. Oddaje bowiem do ręki Czytelnika publikację, w której poznajemy nie tylko historię magii na przestrzeni dziejów- począwszy od pierwszych cywilizacji aż do współczesności- ale także próbę wyjaśnienia działania energii, która jest podstawą każdej magicznej praktyki. Jak sama podkreśla, najważniejszym elementem magii wcale nie są odpowiednie narzędzia typu: magiczna różdżka, tajemniczy eliksir, czy miedziany kociołek. Owszem, bywają przydatne, jednak najważniejszy jest umysł. To właśnie dzięki myślom, uczuciom i intencjom zaklęcia nabierają mocy sprawczej. Dlatego w praktykowaniu magii tak ważne jest słowo, a jedno spojrzenie może odmienić życie drugiego człowieka.  

Całość podzielona jest na rozdziały, które znacznie ułatwiają przeanalizowanie różnych magicznych praktyk. Uwzględnione są różne aspekty: od magii ciała, poprzez wiązanie, przygważdżanie i wabienie, aż po przełamywanie klątw i techniki zabezpieczające przed niechcianymi energiami. W każdej części pojawiają się przykłady podobnych praktyk, rytuałów i zaklęć stosowanych w różnych częściach świata i wśród różnych cywilizacji.  Nie brakuje również opisu konkretnych działań, czy receptur. Wszystko jest jednak obwarowane ostrzeżeniami przed nierozsądnym wykorzystaniem tych specyficznych działań. Dodatkowym atutem książki jest podsumowanie każdego rozdziału. Znajdują się tam „Punkty do rozważenia”, które stanowią doskonałe miejsce dla własnych przemyśleń.

„Sekrety współczesnej wiedźmy” to ciekawa lektura, która sprawia, że Czytelnik spogląda na magię z zupełnie innej perspektywy. Nie ogranicza się tylko do jednego aspektu, ale otrzymuje przegląd praktyk z całego świata. Dzięki temu może samodzielnie przeanalizować interesujące go zagadnienia. Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością i można ją traktować zarówno jako poradnik dla współczesnej czarownicy, jak i bogate źródło na temat magicznych zwyczajów na przestrzeni dziejów. Całość napisana w sposób przystępny, odpowiedni zarówno dla początkujących miłośników ezoteryki, jak i dla tych, którzy zajmują się nią od lat.

Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz