Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

czwartek, 11 grudnia 2014

Melissa Marr, Fantazje i koszmary

Melissa Marr, Fantazje i koszmary
Wydawnictwo: Replika
Zakrzewo 2014
ISBN: 978-83-7674-413-1
Liczba stron: 292

Opis:
Opowieści ze świata bestsellerowego cyklu o Wróżkach.
W najnowszym, doskonale napisanym zbiorze opowiadań Melissy Marr staniecie w obliczu niebezpiecznych obietnic, porwie Was wir zagrożenia, zauroczy kraina czarów, gdzie światłość i ciemność nie zawsze są tym, co znamy z życia codziennego...
"Nikt tak nie kreuje światów, jak Melissa Marr" - Charlaine Harris

Opis: Wydawnictwo Replika

„Fantazje i koszmary” Melissy Marr to zbiór dwunastu niezwykłych opowiadań, które przenoszą Czytelnika w zupełnie inny świat: pełen tajemniczych istot, skrajnych emocji i pasjonujących zdarzeń. Dla mnie czytanie tej książki było ogromną przyjemnością.

Melissa Marr ma ogromną umiejętność kreowania nie tylko wyjątkowych światów, ale i bohaterów- niejednoznacznych, intrygujących, którymi miotają skrajne emocje. Każda ich decyzja wpływa na rozwój akcji, nie pozwalając Czytelnikowi na odłożenie książki w połowie opowieści. Na kartach książki odnajdziemy niemal wszystkie uczucia: od miłości po nienawiść, od wyrachowania po pożądanie. Życie i śmierć, świat ludzi i tajemniczych istot przenikają się i łączą ze sobą, często zacierając granicę miedzy rzeczywistością a fantazją. 
 Część opowiadań jest związana z tajemniczym światem wróżek, przedstawionym przez pisarkę w jej cyklu powieści. Nie stanowi to jednak żadnej przeszkody, bowiem każde stanowi odrębną całość. Poza nimi są jednak takie, które nie mają nic wspólnego z Krainą Czarów. Wszystkie łączy jednak niesamowity klimat, fascynujący bohaterowie i intrygująca fabuła. Niektóre z opowieści kończą się niekiedy zbyt szybko, aż chciałoby się poczytać ciąg dalszy. Inne natomiast przypominają baśnie.

Czytając, ma się świadomość, że pisarka jest zafascynowana folklorem. Widać to w postaciach bohaterów, którymi są zarówno ludzie, jak i postaci znane nam z legend i mitów, jak choćby wampiry, ludzie- foki, czy wspomniane już przeze mnie wróżki. To dodatkowy atut zbioru; można bowiem odkryć w nim drugie dno inspiracji.

Autorka studiowała literaturę, a następnie wykładała w college’u. Jednak to pisarstwo stało się jej prawdziwym powołaniem. Jest autorką książek dla młodzieży, w tym cyklu o wróżkach „Wicked Lovely” oraz „Opiekunki grobów” (jak sama określiła- pierwszej powieści dla dorosłych). „Fantazje i koszmary” są zaś zbiorem opowiadań, utrzymanym w podobnym, tajemniczym, zmysłowym i nieco mrocznym klimacie.

„Fantazje i koszmary” czytałam z prawdziwą przyjemnością. Jest napisana w sposób przystępny i z całą pewnością zrozumiały dla każdego, kto lubi (bądź lubił) baśnie. Z pewnością przypadnie do gustu tym wszystkim, którzy cenią sobie niebanalną lekturę i czują się doskonale w opowieściach z pogranicza światów realnego i mitycznego.
Moim ulubionym opowiadaniem pozostanie chyba jednak „Zimowy pocałunek”- przepiękna historia o dziewczynie, w której wnętrzu gościło tchnienie zimy i białym niedźwiedziu…
Jak najbardziej polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz