Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

środa, 26 listopada 2014

Spotkanie w Bibliotece Publicznej w Czersku

25 listopada 2014 roku miałam zaszczyt odwiedzić Bibliotekę Publiczną w Czersku. Był to czas wyjątkowy i to nie tylko z uwagi na Światowy Dzień Pluszowego Misia. Otóż spotkanie odbyło się w niezwykłym czasie: pomiędzy „Katarzynkami”, a „Andrzejkami”- tym samym nie mogło w nim zabraknąć elementów dawnych zwyczajów i tradycji oraz magii ludowej.

Podczas spotkania autorskiego, w którym wzięła udział młodzież z gimnazjum, nie zabrakło jednak i innych tematów. Wspomniałam bowiem nie tylko o przedstawianych książkach, ale także o wierzeniach ludowych, słowiańskiej mitologii i dawnych czarownicach. W trakcie rozmowy poruszyliśmy także jeszcze jedno niezwykłe zjawisko, a mianowicie jakże popularne ostatnio kręgi w trawie. Jak wynikło z naszej rozmowy, pojawiały się one już w czasach przedchrześcijańskich i wiązano je z pewnymi, nader urodziwymi postaciami z naszej mitologii.   


Pięknie dziękuję Pani Dyrektor Ośrodka Kultury oraz Pracownikom za zaproszenie i bardzo serdeczne przyjęcie, Pani Dyrektor Zespołu Szkół za przybycie z uczniami, młodzieży za udział i włączanie się do dyskusji oraz organizatorce- Pani Monice nie tylko za wspaniały wstęp i organizację, ale także za przywiezienie mnie do domu. Atmosfera była wyjątkowo ciepła, chociaż listopadowa pogoda bynajmniej na to nie wskazywała.  
Przy okazji miałam sposobność zwiedzić unikatową wystawę pluszowych misiów, zebranych w oddziale dziecięcym Biblioteki. Byłam pod wrażeniem kolekcji. To zdjęcie, to tylko maleńka część kolekcji:


Potwierdzam, że Czersk to przepiękna miejscowość, do której zawsze z przyjemnością będę wracała.    

http://www.wizjalokalna.pl/article.php?id=2105 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz