Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

niedziela, 26 października 2014

Znaczenie i symbolika kwiatów- już wkrótce

Dante Alighieri napisał kiedyś: „Trzy rzeczy zos­tały z ra­ju: gwiaz­dy, kwiaty i oczy dziecka.” Ten post pragnę poświęcić jednej z tych rzeczy, a mianowicie kwiatom, które nie tylko radują nasze serca swoim pięknem, ale od wieków są także symbolami. Używano ich niegdyś w religii, heraldyce oraz jako ukryty język miłości. Nasi przodkowie nader chętnie korzystali z tej przebogatej skarbnicy, by poprzez kwiaty prowadzić rozmowy, a niekiedy i flirty z ukochanymi. Takie dialogi nabierały wówczas aury niezwykłości i romantyzmu; szczególnie, gdy zamiast listu wybranka serca również odpowiadała urokliwym kwiatem. Wszak odpowiednio dobrane zastępowały słowa, przyprawiały obdarowaną osobę o szybsze bicie serca, lub skłaniały do łez. W ten urokliwy sposób nawet najbardziej nieśmiała osoba mogła wyrazić swoje najskrytsze uczucia.
„Mowa kwiatów” była bardzo popularna zwłaszcza w epoce wiktoriańskiej. My jednak zachowaliśmy jej pozostałości. Czerwone róże do dziś kojarzą się nam z miłością i często wręczane są ukochanej dziewczynie, zaś chryzantemy składamy na grobach tych, którzy odeszli jako symbol wieczności . 
Wprawdzie pisałam już o mowie kwiatów, lecz ograniczyłam się wówczas wyłącznie do symboliki przy ich wręczaniu. Tutaj zamierzam uwzględnić znaczenie kwiatu w relacjach między ludźmi, jak również w ogólnej symbolice i w snach. Niektórym z nich poświęcę w przyszłości oddzielne posty, ich symboliczne znaczenie jest bowiem warte bliższej uwagi. Myślę, że warto przypomnieć sobie ów sekretny język kwiatów i roślin, ponownie odkryć jego tajemnice. 

Już wkrótce szczegółowe opracowanie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz