Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

wtorek, 1 kwietnia 2014

Karol Leopold Cetlin, Świadomy sen czyli jak podświadomość kształtuje Twoje życie

Karol Leopold Cetlin
Białystok 2012
ISBN 978-83-7377-523-7
Liczba stron: 165
 

Śpimy jedną trzecią życia, więc w wieku dziewięćdziesięciu lat możesz uznać, że przespałeś aż 30! Robiąc to nieświadomie, marnujesz mnóstwo czasu. Jest sposób, by to zmienić. Zacznij od zapamiętywania swoich snów i zapisywania ich w specjalnym dzienniku. W książce znajdziesz praktyczne wskazówki, jak krok po kroku nauczyć się kontrolowania i programowania snów o upragnionej tematyce. Śnić świadomie, tzn. w taki sposób, by wiedzieć o aktualnie rozgrywającej się akcji - do czego nam to potrzebne? Jeżeli jesteś sportowcem, to możesz wówczas odbywać treningi. To wpływa na Ciebie w realnym świecie, przez co osiągasz lepsze rezultaty. Możesz także rozwiązać dręczące Cię problemy, wyzwolić się z chorób, ćwiczyć przemówienia, czy pokonać swój strach. Nie trać nocy, wyśnij swoje marzenia!
Opis: Studio Astropsychologii

Książka Karola Leopolda Cetlina „Świadomy sen, czyli jak podświadomość kształtuje Twoje życie” to niewątpliwie intrygująca lektura. Wszyscy śnimy i wiele z tych snów zapamiętujemy. Czasami są to miłe wspomnienia, do których wracamy z prawdziwą przyjemnością; innym razem pragniemy szybko o nich zapomnieć, bo nikt nie lubi powracać pamięcią do koszmarów. Tymczasem K. L. Cetlin pokazuje Czytelnikowi zupełnie inne możliwości wykorzystania  czasu, jaki spędzamy na śnie. Kto z nas nie chciałby bowiem mieć możliwości programowania snów i kształtowania sennych marzeń zgodnie ze swymi oczekiwaniami? Dzięki temu swoistemu podręcznikowi okazuje się to nie tylko możliwe, ale i znacznie prostsze niż można by się spodziewać.  

Każdy z nas śni; nawet ci, którzy nie mogą sobie tego przypomnieć. Czy wiecie, że w sumie przesypiamy aż 121 dni w roku? Jednakże ten czas nie jest wcale czasem straconym. Już Arystoteles (384-322 p.n.e.) mawiał, że zadaniem snu jest zachowanie istot żywych. Greccy i egipscy kapłani, będący zarazem lekarzami, zalecali sen jako najskuteczniejsze lekarstwo dla duszy i ciała. Mieli w tym wiele racji. Jest to bowiem czas odnowy organizmu: odnowy fizycznej i psychicznej. W trakcie snu pojawiają się zaś obrazy, które od tysięcy lat intrygowały i fascynowały. Postrzegano je jako posłania od bogów, niekiedy  traktowano z lekceważeniem, lub uważano za wyraz codziennych pragnień, których z jakichś powodów nie możemy zrealizować na jawie.  

            Tymczasem sny, będące niejako naszym drugim życiem- jakże innym od rzeczywistego- są pełne symboli i archetypów. Mówią nam bardzo dużo o stanie naszej duszy, wskazują na tłumione emocje, tłumaczą wiele sytuacji, podsuwają gotowe rozwiązania, a nawet ostrzegają przed zagrożeniami. Podczas snu do głosu dochodzi bowiem nasza podświadomość- na co dzień tłumiona przez rozum. Może ona wówczas uchylić nam bramę do tego świata, w którym wszystko jest możliwe. Niestety, świat sennych symboli nie zawsze jest prosty do odczytania. Jest on pełen symboli. Dlatego też od tysiącleci ludzie uciekają się do interpretacji snów by lepiej poznać siebie i to, co pragnie nam przekazać nasza podświadomość. William Shakespeare pisał: „W snach mają początek nasze możliwości”, i rzeczywiście, wystarczy niekiedy tylko zagłębić się w ich treść, spróbować zrozumieć, co nasza podświadomość chciała nam przekazać, by odkryć nowe możliwości.

A gdyby tak ułatwić sobie tę drogę? Gdyby móc samemu zaprogramować swój sen i nauczyć się kierować senne marzenia na tory, jakich oczekujemy? Brzmi intrygująco? Wydaje się to niemożliwe? A jednak… Książka Karola Leopolda Cetlina „Świadomy sen, czyli jak podświadomość kształtuje Twoje życie” daje nam do ręki prawdziwy klucz do świata sennych marzeń. Autor to człowiek, który od młodych lat interesował się parapsychologią i zgłębiał tajniki tej niezwykłej dziedziny badającej możliwości utajone w ludzkim umyśle, a wymykające się naukowym definicjom. W sposób szczególny interesowały go świadome sny i podróże poza ciałem.

Książka „Świadomy sen” jest swoistym podręcznikiem dla tych, którzy postanowili spróbować swoich sił, by zacząć panować nad własnymi snami. Czyż bowiem może być coś przyjemniejszego niż przeżyć we śnie wymarzone przygody, wznieść się ponad chmury, lub znaleźć odpowiedź na nurtujące na jawie problemy? Dzięki lekturze krok po kroku nauczymy się nie tylko podstaw, jakimi są same sny: ich istota i mechanizmy powstawania, ale także zapoznamy się z bardzo skutecznym pomocnikiem, a mianowicie dziennikiem snów oraz poznamy metody osiągania świadomych snów. Karol Leopold Cetlin poprowadzi nas niezbadanymi dotąd ścieżkami, wiodącymi przez labirynt podświadomości, wskaże jak korzystać z jej podpowiedzi i nauczy świadomie śnić. Książka podzielona jest na rozdziały, które ułatwiają początkującym w tym zakresie, przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń i nauczyć się programowania własnych snów. Zapewniam, że to wspaniała przygoda!
Książka warta nie tylko przeczytania, ale i… sprawdzenia na własnym przykładzie.

Tak przy okazji czytania tej książki, przypomniałam sobie własne początki przygody ze snami. Wśród papierów i stosów zeszytów odnalazłam nawet swój „Dziennik snów”. Zaczęłam go prowadzić w lipcu 2000 roku i kontynuowałam systematycznie przez kilka lat. Wprawdzie zaniedbałam go ostatnio, ale chyba czas najwyższy do niego wrócić. Kiedy jednak czytałam zapis niektórych snów uświadomiłam sobie, że część z nich zdążyła się spełnić: może nie zawsze dosłownie tak, jak widziałam to we śnie, ale jednak. Sens przekazanej wówczas przez podświadomość informacji był jak najbardziej prawidłowy. To jednak opowieść na zupełnie inny post.

            Książkę Karola Leopolda Cetlina „Świadomy sen, czyli jak podświadomość kształtuje Twoje życie” polecam jak najbardziej! Nie marnujmy tych 121 dni w roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz