Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

niedziela, 24 marca 2013

Philippa Gregory, Kochanek dziewicy

Philippa Gregory, Kochanek dziewicy
Wydawnictwo: Książnica
Katowice 2010
ISBN: 978-83-2457-883-2
Stron: 560

O książce:
Jako świeżo koronowana królowa Anglii Elżbieta musi stawić czoło dwóm niebezpieczeństwom: francuskiej inwazji na Szkocję, zagrażającej całemu krajowi, oraz swemu uczuciu do Roberta Dudleya, zagrażającemu jej sercu. Robert Dudley jest żonaty, a jego małżonka ani myśli się nim dzielić. Amy Dudley odmawia rozwodu, który Elżbiecie i Robertowi umożliwiłby wzięcie ślubu. Zresztą, przeciwko związkowi królowej z jednym z dworzan są prawie wszyscy. W tle miłosnego trójkąta na dworze Anglii tworzą się frakcje; ktoś przechodzi od słów do czynów. Amy zostaje znaleziona martwa, ze skręconym karkiem, u stóp niewysokich schodów.
Philippa Gregory przedstawia zdumiewający portret młodej Elżbiety I, kobiety porywczej, siejącej strach, niezrównoważonej emocjonalnie i zaborczej, która nie powstrzyma się przed niczym, nawet przed morderstwem, byle tylko zaspokoić swoje żądze.
Opis: KsiążnicaKrólowa Anglii Elżbieta I to postać z wszech miar kontrowersyjna: dumna, ambitna, a przy tym porywcza i niezwykle emocjonalna; można by rzec nieodrodna córka Henryka VIII i Anny Boleyn. Już w swoich czasach budziła skrajne uczucia- od uwielbienia po nienawiść; od szacunku po pogardę. Nic więc dziwnego, że Philippa Gregory- autorka doskonałych powieści historycznych- uczyniła z niej bohaterkę jednej ze swoich książek.

            Już tytuł brzmi intrygująco: „Kochanek dziewicy”. Elżbietę nazywano „Królową dziewicą”, a to za sprawą faktu, iż przez całe panowanie pozostała niezamężną; sama zresztą nazwała się tak podczas przemowy do delegacji obu izb Parlamentu. Mawiała zwykle, że „(…) połączyłam się już ślubem z jednym małżonkiem, a zwie się on Królestwem Anglii.” I choć nie brakowało jej temperamentu po obu rodzicach, danego słowa dotrzymała. Zmarła jako ostatnia z rodu Tudorów. Kim jednak był ów tajemniczy kochanek, który pojawia się w tytule powieści?


            Wróćmy do książki. Philippa Gregory główną bohaterką powieści uczyniła właśnie Elżbietę. Jednakże nie Elżbietę- potężną władczynię, która nie schyla czoła nawet przed hiszpańską nawałnicą; lecz Elżbietę, która dopiero obejmuje rządy po śmierci przyrodniej siostry Marii. Choć nieco zagubiona w świecie zdominowanym przez mężczyzn, niepewna swojej władzy i świadoma podstępnych gier rozgrywanych na dworze, potrafi wykazać się jasnością umysłu. Przyjmując koronę, doskonale zdaje sobie także sprawę z ciężaru, jaki spada na jej barki. Wciąż żywy konflikt religijny, spór z Rzymem, zagrożenie francuską inwazją na Szkocję, ambicje Hiszpanii radej położyć rękę na angielskich włościach i intrygi angielskich panów- to wszystko sprawia, że musi znaleźć się ktoś, komu będzie mogła zaufać. Do tego dochodzi trudny charakter młodej władczyni: uparta, porywcza, chwiejna, nieprzewidywalna i zaborcza, nie daje sobie niczego wytłumaczyć, postrzegając rady jako próbę narzucenia sobie cudzej woli, a zdanie potrafi zmienić z dnia na dzień.

Wydaje się, iż osobą, która będzie miała wpływ na decyzje Elżbiety jest wieloletni doradca, sir William Cecil- człowiek rozsądny i doskonale znający świat dworskich intryg. Tymczasem w kręgach nader bliskich władczyni pojawia się przystojny i ambitny dworzanin, który potrafi nie tylko zwrócić uwagę młodej królowej, ale wręcz zawrócić jej w głowie. Jest nim Robert Dudley. Elżbieta mianuje go swoim koniuszym, dzięki czemu ma go niemal wyłącznie dla siebie. Poufała zażyłość szybko wywołuje plotki, odbija się głośnym echem w królestwie. Elżbieta nie zamierza się tłumaczyć, zaś Robert nawet nie ukrywa, że marzy, by zasiąść na tronie u jej boku. Jedyną przeszkodą na drodze do ich szczęścia wydaje się być tylko żona Dudleya- kochająca męża Amy Robsart. Choć zaniedbywana, z uporem nie zgadza się na rozwód. Ten dziwny trójkąt staje się powoli niebezpieczny dla królestwa. Zarówno Elżbieta, jak i Robert mają bowiem wrogów, którzy wykorzystają każdą słabość, każde najmniejsze nawet potknięcie, by ich zniszczyć.  

Rada Królewska doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożenia. Elżbieta jest młoda i porywcza, a związek z własnym poddanym może jej przynieść więcej szkody niż pożytku. Dostojnicy czynią więc wszystko, by na europejskich dworach znaleźć odpowiedniego kandydata, który nadałby się na męża dla królowej. Cóż, kiedy Elżbieta im tego nie ułatwia? Wydaje się, że uczyni wszystko, by osiągnąć swój cel i mieć Roberta wyłącznie dla siebie. Nawet wierny Cecil nie potrafi na nią wpłynąć i uzmysłowić jej, że idąc za porywami serca dąży do samozniszczenia i pogrąża reputację monarchii. Jakby nie dość było kłopotów, niezłomna Amy ginie w dziwnych i trudnych do wyjaśnienia okolicznościach. To wszystko sprawia, że nad dworem i sercem Elżbiety zalegają coraz ciemniejsze chmury.
Kto tak naprawdę stoi za jej śmiercią? Czy królowa dostrzeże wreszcie zagrożenie i uciszy porywy młodzieńczego serca? Tego dowiecie się już z lektury.

Powieść „Kochanek dziewicy” to książka idealna dla tych, którzy chcą wsiąść do wehikułu czasu i choć na jakiś czas przenieść się w przeszłość. Napisana jest z dbałością o szczegóły, w sposób bez reszty wciągający czytelnika do tej niezwykle burzliwej, lecz fascynującej epoki. Fabuła łącząca prawdę historyczną z literacką wizją, wartka akcja, intrygujący bohaterowie przedstawieni w pełni ich skomplikowanej natury i emocje- często skrajne- doskonale przeniesione na karty powieści; to wszystko sprawia, że czas spędzony na lekturze mija niepostrzeżenie.

Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz