Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

czwartek, 21 marca 2013

Beata Matuszewska, Rytuały na każdą okazję. Praktyczne wykorzystanie magii świec

Wydawnictwo:Studio Astropsychologii 
Białystok 2011
ISBN: 978-83-7377-460-5
Ilość stron: 344

O książce:
Świece to coś więcej niż woskowe pałeczki zakończone knotem oferujące nam ciepło i światło. Są to przedmioty obdarzone ogromnym magicznym potencjałem, którego wydobycie zależy tylko i wyłącznie od nas. Autorka licznych pozycji z dziedziny ezoteryki chętnie pomoże nam w dokonaniu tego.
Książka ta umożliwi Ci poznanie prawdziwego znaczenia ognia i świec oraz wykorzystania go w jednym z dziesiątek przydatnych rytuałów. Każdy z nich został nie tylko opisany, ale i zilustrowany, wskutek czego będziesz mógł z łatwością zastosować go w domowym zaciszu. Działanie każdego rytuału możesz wzmocnić za pomocą polecanych przez Autorkę olejków, kadzidełek i ziół.
Dowiesz się, jak możesz wesprzeć zarówno swoje ciało, jak i umysł. Poznasz niezawodne sposoby na dokonanie detoksykacji organizmu i zerwiesz ze szkodliwymi nałogami. Ochronisz przed negatywnymi oddziaływaniami siebie, swoich najbliższych, a także domowe zwierzęta i rośliny. Polepszysz zarówno swoją sferę uczuciową, jak i wszystkie relacje międzyludzkie. Sięgniesz po bogactwo i władzę.
A wszystko to osiągniesz dzięki niepozornym przedmiotom, jakimi bez wątpienia są świece. Przydadzą Ci się one na dosłownie każdą okazję.
Opis: Studio Astropsychologii

We współczesnym świecie nie ma zbyt wiele miejsca ani czasu na oddech, wsłuchanie się w odwieczny rytm natury i skorzystanie z dobrodziejstw dawnych tradycji i rytuałów. Życie przypomina często nieustanny bieg pod prąd, na przekór wciąż bijącemu sercu ziemi. A przecież tak blisko nas, zaledwie na wyciągnięcie dłoni, znaleźć możemy ciepły i kojący blask świecy.
Świeca ma wiele znaczeń. Wśród nich znajdziemy światło, gwiazdy, oczyszczenie i życie. Średniowiecze w jej płomieniu widziało syntezę wszystkich sił natury. Natomiast dla nas jest synonimem romantyczności, wyjątkowego nastroju, piękna i relaksu. Tymczasem od tysiącleci pozostaje ona elementem żywiołu i bywa wykorzystywana do różnych praktyk: zarówno religijnych, jak i magicznych.


Autorką książki „Rytuały na każdą okazję. Praktyczne wykorzystanie magii świec” jest Beata Matuszewska, postać wyjątkowa: ceniona tarocistka i pisarka, autorka wielu felietonów, poetka. Już to upewniło mnie, że trafiłam na pozycję doskonale przygotowaną, opracowaną ze znawstwem tematu i wnikliwością wrażliwej duszy. Moje pierwsze wrażenie potwierdziło się w pełni, gdy tylko zaczęłam czytać.

„Rytuały na każdą okazję” są bowiem książką naprawdę wartą uwagi. Sięga ona do magii ognia- potężnego żywiołu, który niczym magnes przykuwa wzrok i wciąga wszystkie zmysły do tańca płomieni; żywiołu, który obdarowuje nas światłem i ciepłem, ale wystarczy chwila, by zmienił się w niszczycielską siłą trawiącą swoje ofiary; żywiołu, który był czczony od tysięcy lat jako siła sprawcza i uznawany za symbol domu i rodziny. Zawsze był w centrum uwagi: czczony i szanowany. Spójrzmy na chwilę w przeszłość. Ów ogień płonął wszak na ołtarzach wielu bóstw i dbano, by nigdy nie wygasł, podczas przesilenia rozpalano ogniska mające dodać sił słońcu, ognie zapalano także zmarłym, by ich dusze ogrzały się w jego cieple (ten ostatni zwyczaj przetrwał zresztą do dziś w formie zniczy), poświęcenie ognia funkcjonuje także obecnie w obrzędach Wielkiej Soboty.

Na pozór niewielka świeca zawiera zaś w sobie całą potęgę tego żywiołu. W jej płomieniu przeglądają się tysiąclecia kultu ognia i stosowania magii naturalnej. Na myśl przychodzi mi tutaj emblemat księżnej Izabeli d’Este przedstawiający zapaloną świecę z napisem: „Sufficit unum in tenebris” (Wystarczy jedno w ciemnościach). To prawda: wystarczy wszak tylko jedna świeca, by ożyła potęga żywiołu ognia- z całym pięknem i niebezpieczeństwami czającymi się w migotliwym blasku. Beata Matuszewska odkrywa zaś wszystkie jego aspekty.

Książka „Rytuały na każdą okazję. Praktyczne wykorzystanie magii świec” to bowiem nie tylko spis rytuałów. Autorka przybliża Czytelnikowi znaczenie ognia, historię jego kultu, wykorzystanie tej potęgi w religiach, opisy w literaturze oraz zasady, jakie powinny nam przyświecać podczas korzystania z tej energii. Czytelnik znajdzie tutaj również dokładne wyjaśnienie symboliki kolorów świec oraz potrzeby użycia różnych akcesoriów mających na celu wzmocnienie ich działania.

Najważniejszą część książki stanowią jednak opisy rytuałów z użyciem świec. Obejmują różne sfery naszego życia. Znajdują się wśród nich rytuały oczyszczające, ochronne, wspomagające, miłosne, relaksujące, inicjujące, dziękczynne i wiele innych. Każdy jest opisany w przystępny sposób, zawiera dokładny opis, ilustracje obrazujące właściwe rozmieszczenie świec oraz dodatkowe akcesoria.
Na uwagę zasługuje także przepiękne wydanie książki. Ciepła, przyciągająca wzrok okładka, barwne strony i wyraziste zdjęcia- to wszystko sprawia, że sięgamy po nią z prawdziwą przyjemnością.  

Dzięki książce Beaty Matuszewskiej „Rytuały na każdą okazję. Praktyczne wykorzystanie magii świec” wciąż możemy korzystać z dobroczynnej mocy ognia. Nie musimy zaraz stać się współczesnymi czarownicami, by móc dostrzegać piękno w migotliwym, pełnym ciepła blasku płomienia, doceniać aromatyczny zapach olejków, czy zapalać świecę z myślą, by paliła się nam na szczęście- ot tak, po prostu.  Jak zaznacza sama autorka: „Płomień świecy to nie tylko ciepło i blask”.  I tym słowom możemy spokojnie zawierzyć.
Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz