Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

wtorek, 30 października 2012

Spotkanie w Tymieniu

Fot. B. Wachowicz
Podczas mojego pobytu w Ustroniu Morskim, miałam okazję odwiedzić pobliską miejscowość- Tymień. 
Jakiż był powód mojej wizyty? Otóż znajduje się tam Gminna Biblioteka Publiczna- miejsce niezwykłe; takie, do którego przychodzi się z wielką przyjemnością. Jest to niewątpliwie zasługa osób tam pracujących, pełnych zaangażowania i ogromnej serdeczności. 23 października odbyło się tam moje spotkanie z młodymi Czytelnikami- uczniami miejscowej szkoły. 
Czas minął nam niezmiernie szybko na rozmowach o miejscowych legendach, dawnych demonach, bóstwach i historii. Oczywiście, nie zabrakło „strasznych” historii, które niezmiennie przykuwają uwagę i budzą wyobraźnię. Wśród postaci, o których wspomnieliśmy były duchy rycerzy szukających głowy, białe damy błąkające się po zamkach, groźne strzygi, zwodzące podróżnych błędnice, czające się zmory, snujące się po polach południce i tajemnicze matuchy. 


Fot. B. Wachowicz
Nie zabrakło również prawdziwych opowieści o czarownicach. Wśród nich znalazła się historia niejakiej Katarzyny Tadewald mieszkającej w XVII wieku w pobliskiej miejscowości Pleśna. W 1670 roku kobieta została oskarżona o czary i postawiona przed sądem. 
Jak się okazało, rodzina o tym nazwisku żyje tam do dnia dzisiejszego…

Bardzo dziękuję za zaproszenie do Biblioteki i mile spędzony czas. 

Zamieszczone zdjęcia  to zasługa Pani Barbary Wachowicz, która doskonale udokumentowała to przemiłe spotkanie. Dziękuję.
http://www.gok.bedzino.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=395:spotkanie-autorskie-filia-w-tymieniu&catid=3:informacie-biblioteki&Itemid=12 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz