Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

piątek, 27 lipca 2012

Alla Alicja Chrzanowska, Tajemnice energii świec

Alla Alicja Chrzanowska, "Tajemnice energii świec"
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii 2002
ISBN: 83-88351-97-4
Ilość stron: 120

O książce:
Miłość- Natura- Zdrowie- Ochrona- Dostatek
Człowiek współczesny tęskni do natury, marzy o zespoleniu się z jej siłami, rozumieniu i używaniu jej mocy. Taką możliwość daje magia naturalna: ognia, wody, powietrza i ziemi.
Ta książka to pierwszy, rzetelnie napisany podręcznik magii naturalnej. Rytuały ognia, jakie zostały tu zgromadzone i opisane były praktykowane przez dziesiątki lat, chronione przed profanami i z pietyzmem przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są tu rytuały miłosne, przyciągające dostatek, zdrowie, ochronne, dziękczynne i wiele, wiele innych.

Magia naturalna to magia żywiołów: wody, ognia, ziemi i powietrza. To właśnie ona wskazywała drogę naszym przodkom, kształtowała ich wyobrażenia o świecie, łączyła ich z siłami natury. Dziś, w dobie techniki, wszechobecnego sceptycyzmu i zwątpienia zaczynamy tęsknić za tą cząstką nas, która była zespolona z przyrodą i pragniemy ją odnaleźć w zakamarkach duszy. Stąd też bierze się poszukiwanie dróg do przeszłości, odkrywanie na nowo żywiołów, sięganie do magii- magii czystej, prawdziwej, naturalnej.

 Książka „Tajemnice energii świec” dotyka magii ognia- tego najbardziej nieprzewidywalnego i potężnego żywiołu, który z jednej strony niesie ze sobą w darze ciepło i światło, ale z drugiej potrafi pokazać swoją niszczycielską moc, gdy zanadto zbliżymy się do potężnych płomieni i zlekceważymy ich potęgę.  Ogień dodaje sił i energii, zachęca do działania; jest magnetyczny, przyciąga wzrok, sprawia, że wszystkie zmysły koncentrują się na tańcu płomieni…
Być może właśnie dlatego ogień czczony był od tysięcy lat jako siła sprawcza, symbol wieczności i bóstwa. Jego wygaśnięcie było dla człowieka pierwotnego katastrofą. Stał się symbolem domu i rodziny, która skupiała się wokół domowego ogniska. Wieczny ogień płonął przed świątyniami, na ołtarzach wielu bogów- przypomnijmy sobie choćby dziewicze westalki w Rzymie. W czasie przesilenia dnia z nocą rozpalano ogniska- ich celem było dodanie sił słońcu. Echa potęgi i znaczenia tego żywiołu dostrzec możemy także dzisiaj. Wciąż bowiem zapalamy na grobach ognie- obecnie są to znicze. Kiedyś miały one „ogrzać” duszę zmarłego, obecnie są dowodem pamięci.

Dzisiaj również możemy korzystać z dobroczynnej mocy ognia. Dzięki książce Alli Alicji Chrzanowskiej zbliżamy się do magicznych rytuałów praktykowanych od dziesięcioleci, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, stosowanych w różnych sytuacjach i jesteśmy pewni, iż wiedza, jaką nam oferuje jest wyjątkowa, warta poznania.

„Tajemnice energii świec” są bowiem swoistym kompendium rytuałów stosowanych z użyciem tych dostępnych dla nas narzędzi.  Nie jest to jednak tylko zbiór rytuałów.  Książka wprowadza Czytelnika w istotę żywiołów, w sens stosowania magii świec, w magię kolorów, wyjaśnia moc jaką mają wosk, kadzidła i olejki- podgrzewane przecież siłą płomieni. Ponadto wskazuje siłę ognia otwartego- tego najbardziej potężnego, który w każdej chwili może wyrwać się spod kontroli i okazać swoją siłę.
Główną i najważniejszą część książki stanowią jednak rytuały, które można odprawić przy pomocy świec: oczyszczające, ochronne, wspomagające. Wszystko opisane bardzo dokładnie, językiem przystępnym i barwnym.

Książkę polecam jako pozycję bardzo ciekawą, intrygującą i przywracającą do życia dawne rytuały. Jednocześnie podpisuję się całkowicie pod słowami Autorki, której słowa pozwolę sobie zacytować:
„W czasach kiedy magia została oficjalnie usunięta z kręgu ludzkiej kultury, pewne cechy ludzkiej psychiki pozostały niezaspokojone. Człowiek tęsknił i tęskni za tajemnicą, baśniowością, poznaniem wewnętrznym i kontaktem z Naturą, której cząstką nigdy nie przestał być.”

Pójdźmy więc w ślad za tajemnicą, spróbujmy odnowić kontakt z Naturą i niech Alla Alicja Chrzanowska prowadzi nas po rytuałach, oświetlając drogę migotliwym światłem świecy.
Książka warta uwagi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz