lipca 20, 2020

4 zasady nadawania imion naszym dzieciom

zasady nadawania imion

Jakie imię dla dziecka? – problem wielu rodziców

 

         Wybór imienia dla dziecka to wbrew pozorom bardzo trudna decyzja. Musimy pamiętać, że będzie ono miało ogromny wpływ na dziecko zarówno w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak w dorosłości. Bardzo często rodzice ustalają imię jeszcze przed narodzeniem i tylko czekają aż ukochany Jaś albo Alicja pojawią się na świecie. Bywa jednak, że czekają do chwili, gdy noworodek trafi w czułe ręce matki i dopiero wówczas podejmują tę decyzję. 
Oprócz czterech zasad, o które dbali nasi przodkowie warto również pamiętać o znaczeniu imienia, gdyż ma ono niebagatelny wpływ na charakter pociechy. Z doświadczenia wiem, że ludowe przesłania i rady sprawdzają się bardzo często.

Najpopularniejsze imiona w Polsce

         Według Ministerstwa Cyfryzacji w 2019 roku najpopularniejszymi imionami w kraju były: Zuzanna, Julia i Zofia w przypadku dziewczynek oraz Antoni, Jan i Jakub u chłopców. Jak wskazują te dane, wciąż wielką popularnością cieszą się tradycyjne i znane od wieków imiona. Jesteśmy do nich przywiązani, choć na co dzień nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
         Owszem, bywają imiona bardziej egzotyczne, np. dziewczęce: Emi, Zoi czy Eileen oraz chłopięce: Fabien i Javier. Stanowią one jednak znaczną mniejszość.

4 zasady nadawania imion naszym dzieciom

         Coraz częściej sięgamy do skarbnicy, jaką są tradycje i zwyczaje naszych przodków. Bywa, że kierujemy się nimi zupełnie nieświadomie, innym razem bacznie sprawdzamy ich sugestie. Zwyczaje dziadków wciąż są żywe i aktualne. 
Wśród różnych tradycji zależnych od regionu, można wyodrębnić 4 najważniejsze zasady nadawania imion.

1.     Święci patroni

Bardzo popularne było niegdyś nadawanie dziecku imienia świętego, który patronował dniu narodzin. Wierzono, że taki święty w sposób szczególny będzie chronił swojego imiennika na ziemi i opiekował się nim w trudnych sytuacjach. Poza tym panowało przekonanie, iż niebiański patron zawsze czuwa nad losem dziecka i można zwrócić się do niego w czasie modlitwy. Przykładowo dziewczynka urodzona 25 listopada mogła dostać na imię Katarzyna na cześć świętej Katarzyny z Aleksandrii.

2.     Siła intencji

Imię było często nadawane z konkretną intencją lub nadzieją, że nabędzie ono pożądanych cech charakteru, np. Bogumiła (ta, która jest miła Bogu), Mirosław (ten, który sławi pokój), Hanna (hebr.  hannāh – łaska), czy Alfred (ger. mądry jak elf). Tego typu imię stanowiło życzenie, błogosławieństwo lub wróżbę na przyszłość. To, czy wywodziło się z tradycji hebrajskiej, greckiej, rzymskiej, słowiańskiej czy germańskiej nie miało znaczenia. Liczyła się siła przekazu oraz życzenie. Była to pewna forma magii zaklętej w imieniu, która obecnie nie ma już takiego znaczenia, chociaż… tradycja ta żyje w nieco zmienionej formie. Rodzice bardzo chętnie sięgają po książki interpretujące znaczenie imion. 

3.     Imiona rodzinne

Tradycja nadawania imion, które już wcześniej pojawiały się w rodzinie ma za sobą długą historię i wiekowe tradycje. Do dziś niektórzy rodzice nadają dzieciom imiona dziadków lub pradziadków. Z jednej strony jest to symboliczne podkreślenie ciągłości rodu, jednak z drugiej… magiczne życzenie, by los dziecka był podobny do losu imiennika. W tym przypadku zwracano uwagę jeszcze na jedną kwestię. Uważano, by wybrać imiona tych krewnych, którzy za życia byli dobrymi ludźmi, cieszącymi się szacunkiem innych i szczęśliwymi. Wszak intencją było, by młody człowiek przejął po przodku jak najwięcej pozytywnych cech. 
Prawdziwym nieszczęściem było nadanie imieniem kogoś nieszczęśliwego, chorego, tragicznie zmarłego lub kogoś, kto przyniósł rodzinie wstyd. Zgodnie z wierzeniami takie imię mogło obarczyć dziecko bagażem problemów, z którymi nie poradził sobie imiennik.

4.     Godne i nieośmieszające

W dzisiejszych czasach pojawiają się imiona o egzotycznym brzmieniu. Zdarza się, że niektórzy rodzice nawet nie sprawdzą ich znaczenia. Bywają też tacy, którzy chcą być po prostu oryginalni i zapominają o spokoju ducha swoich pociech. W czasach dziecięcych nie stanowi to zbytniego problemu, jednak po pójściu do szkoły mogą zacząć się problemy. Dzieci bywają okrutne i imiona typu: Borzygniew, Prymityw, Hermenegilda czy Niemiła na pewno narażą dziecko na żarty i niemiłe komentarze. Ważne zatem, by nie ulegać przejściowej modzie na wyjątkowość i pomyśleć o tym, że dziecko będzie nosić imię już do końca życia. 
 

Dlaczego nadawano dziecku dwa imiona?

Warto tu wspomnieć o jeszcze jednym zwyczaju, który niestety powoli zaczyna zanikać. Piszę tu o nadawaniu dwóch imion, z których to drugie miało chronić dziecko przed przejęciem przez złe moce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Anna Koprowska-Głowacka , Blogger