Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

sobota, 23 stycznia 2016

Jean Sasson, Wybór Jasminy

Jean Sasson, Wybór Jasminy
Wydawnictwo: Litteranova
Kraków 2016
ISBN: 978-83-240-3533-5
Stron: 288

Opis:
Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet.
Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, kochała wolność, ale zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano. Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny.
Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami.
Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć.
Oprawca zapanował nad jej ciałem, ale nie nad myślami i duszą! Jedyną bronią, jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać.
Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem opisuje historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o swoich tragicznych wojennych doświadczeniach.
Wybór Jasminy to współczesna opowieść o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. Opowieść tym bardziej przejmująca, że prawdziwa.


            Książka „Wybór Jasminy” autorstwa Jean Sasson jest niezwykłą opowieścią o pięknej, wykształconej i dumnej kobiecie, która wbrew przeciwnościom losu i okrucieństwu wojny postanowiła walczyć o swoją wolność. 

            Wielu z nas wciąż pamięta rok 1990 i krwawą wojnę, która toczyła się między Irakiem a Kuwejtem. Płonące szyby naftowe, niebo ciemne od dymu i zrujnowane miasta wciąż pozostają w pamięci, jakby to było wczoraj. Znamy to jednak przede wszystkim z materiałów prasowych oraz programów telewizyjnych. Tymczasem za relacjami dziennikarzy, w tle rozgrywały się ludzkie dramaty. Tysiące ofiar: kobiet, mężczyzn i dzieci płaciło najwyższą cenę; cenę wpisaną w każdy zbrojny konflikt. Wśród nich była również bohaterka książki, która przeszła przez piekło, lecz nigdy nie straciła ducha i nadziei na odzyskanie wolności.

            Autorka książki: Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, dzięki której świat kobiet Bliskiego Wschodu staje się nam bliższy i bardziej zrozumiały. To dzięki niej możemy przyjrzeć się życiu w krajach muzułmańskich oczyma tych, które skryte za zasłoną, zamknięte w czterech ścianach domostw i będące ofiarami nieustających konfliktów, nie mogą same opisać swoich historii. Za jej pośrednictwem głos kobiet z Bliskiego Wschodu jest coraz bardziej słyszalny, a Czytelnik może poznać ich przejmujące losy. Jean Sasson nie skupia się na politycznych relacjach i krwawych walkach, lecz pokazuje ludzkie dramaty i pochyla się nad życiem kobiet wywodzących się z zupełnie innego kręgu kulturowego. Taka była jej bestsellerowa książka „Łzy księżniczki”, taki jest „Wybór Jasminy”. Siła słowa tkwi w prawdziwości tych historii, w faktach i realiach życia.

            „Wybór Jasminy” jest książką, która zapada głęboko w pamięć. Bohaterka- młoda libańska kobieta nie chce być wyłącznie posłuszną żoną i matką, lecz pragnie poznać świat i zaznać wolności. Piękna i inteligentna, szybko znajduje pracę jako stewardesa i przez dwa lata cieszy się niezależnym życiem.  To szczęście kończy się pewnej nocy, gdy na ulicach Kuwejtu rozlegają się strzały, a wojna z całą brutalnością wdziera się do jej życia. Uwięziona, staje się własnością człowieka, który nie zna litości. Nie jest jednak osamotniona. Ten sam los spotyka wiele innych kobiet, a wśród nich Lanę, której historia jest równie wstrząsająca. Jasmina stara się jednak przetrwać i nawet na samym dnie tego piekła, do którego trafiła zachować nadzieję. Dzięki temu, mimo fizycznych cierpień nie traci zimnej krwi i nie waha się podjąć niebezpiecznej gry o własne życie. Nie wie jednak, że to, co przeżyje pozostawi ślad nie tylko w jej sercu i pamięci…
Życie i śmierć; nadzieja i okrucieństwo; do głębi przejmujące opisy prawdziwych zdarzeń oraz niewyobrażalnego cierpienia, przez które przechodziły kobiety, stanowią o sile tej książki. „Wybór Jasminy” to wstrząsająca historia, choć opisana w sposób przystępny i zrozumiały. Dzięki Jean Sasson zaglądamy do świata pełnego bólu i rozpaczy; świata pełnego krwi i okrucieństwa. Podtytuł książki: „Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie” jest jak najbardziej trafny. Nie można się dziwić, że kobiety nie chcą mówić o tym, co je spotkało. Te zaś, które odważą się na to, chcą zachować anonimowość. 

„Wybór Jasminy” to książka, którą trzeba przeczytać. Nie jest to wprawdzie pozycja łatwa i przyjemna, lecz do bólu prawdziwa. Pokazuje świat takim, jakim czynią go wojny. Wszak podczas zbrojnych konfliktów znikają wszelkie hamulce, a wielu ludzi pokazuje swoją prawdziwą naturę. 

Polecam!

3 komentarze:

  1. Zainteresowała mnie ta książka :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi niepokojąco, ale jednocześnie bardzo intryguje. Chyba sięgnę po tę pozycję, bo nie zapowiada się na zwykłą, kobiecą powieść. Lubię prawdziwe historie. Magda

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka jest rzeczywiście niezwykła, do bólu prawdziwa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń