Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

piątek, 23 stycznia 2015

o. Teodor Książkiewicz, Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów

o. Teodor Książkiewicz, Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów
Wydawnictwo: oficyna Wydawnicza RYTM
Warszawa 2000
ISBN: 83-87893-68-4
Stron: 349
O książce:
Ojcowie Bonifratrzy- już od ponad 400 lat leczą chorych i cierpiących na całym świecie.
Poradnik ten, oparty na ich wielowiekowym doświadczeniu, zawiera m.in.:
- gotowe zestawy recept ziołowych skuteczne w leczeniu chorób i wzmacniające organizm,
- sprawdzone sposoby na zachowanie dobrej formy fizycznej i psychicznej,
- szczegółowe zalecenia dietetyczne,
- kosmetyczne porady ziołowe,
- tabele wartości odżywczych owoców, warzyw i produktów zbożowych,
- słowniczek roślin leczniczych.
Opis: Oficyna Wydawnicza RYTM
            Książka „Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów” jest pozycją z wszech miar godną polecenia; szczególnie dzisiaj, gdy tak wiele mówi się o powrocie do natury i coraz częściej sięga się po stare, sprawdzone metody naszych przodków. Można w niej znaleźć gotowe receptury na wszelkie dolegliwości zdrowotne, szczegółowo opracowane kosmetyki oraz doskonały wykaz roślin zdrowotnych wraz z ich możliwym zastosowaniem. Oczywiście, książka nie zastąpi wizyty u lekarza, jednak może okazać się doskonałym poradnikiem przy dolegliwościach, które nie wymagają stosowania antybiotyków, czy innych bardziej inwazyjnych leków.
            Ziołolecznictwo wraca obecnie do łask, stając się sposobem na zdrowie dla wielu ludzi. Nie jest to bynajmniej nowa metoda. Jego tradycje sięgają bowiem 2000 lat p.n.e., a pierwsze receptury znajdujemy w dokumentach Asyrii i Babilonu. Jednak to starożytny Egipt oraz Grecję uważa się za prawdziwą kolebkę leczenia za pomocą ziół. To właśnie z tamtych terenów mamy pierwsze szczegółowe opisy zastosowania konkretnych roślin w celu leczenia chorób. Dzięki tym cywilizacjom ziołolecznictwo przetrwało wieki. Uciekali się do niego Rzymianie, w średniowieczu zaś stało się ono domeną mnichów, którzy w przyklasztornych ogrodach mieli rośliny na wszelkie dolegliwości. Oni także opracowywali nowe receptury, bazując rzecz jasna na starych, już sprawdzonych metodach. Bynajmniej, nie byli w tym osamotnieni. Niemal każda osada miała również swoją zielarkę, która w miarę swoich możliwości i wiedzy pomagała mieszkańcom. W epoce odrodzenia największym zwolennikiem tego sposobu leczenia był Paracelsus (1493-1541), którego do dziś określa się mianem ojca medycyny nowożytnej. Obecnie ziołolecznictwo przeżywa swój renesans.

            Bonifratrzy to zakon szpitalny, który został powołany do życia w XVI wieku w Hiszpanii przez świętego Jana Bożego. Jego celem była opieka nad chorymi, co wymagało dużej wiedzy medycznej i znajomości właściwości roślin leczniczych. Na przestrzeni wieków mnisi stali się specjalistami w tej dziedzinie, dzięki czemu powstało wiele doskonale opracowanych mieszanek ziołowych, stosowanych na różne dolegliwości. Tradycja ta trwa do dziś.
Autor książki, ojciec Tadeusz Książkiewicz, znany jest z zamiłowania do ziołolecznictwa. Warto wspomnieć, że interesował się nim od najmłodszych lat, więc poświęcenie się leczniczym właściwościom roślin było niejako konsekwencją tej wielkiej pasji. Jest on także autorem kilku książek z tego zakresu, artykułów w czasopismach medycznych oraz licznych wypowiedzi w telewizji. „Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów” to niejako podsumowanie dziesiątek lat spędzonych nad dawnymi i współczesnymi recepturami.
            Książka nie jest jednak wyłącznie spisem mieszanek ziołowych na różne przypadłości, ale także doskonałym poradnikiem na temat funkcjonowania organizmu, zasad zdrowego odżywiania oraz zastosowania ziół. Ułatwia to zamieszczony na końcu słowniczek z opisem i zastosowaniem roślin leczniczych wraz z kolorową wkładką z ilustracjami. Jeden z rozdziałów poświęcony jest także sporządzanym na bazie ziół kosmetykom naturalnym, które bez trudu można przygotować w domu.
            Książka jest ciekawa, napisana w sposób przejrzysty i interesujący. Osobiście wypróbowałam kilka mieszanek i z czystym sumieniem mogę napisać, że są skuteczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz