Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

niedziela, 14 grudnia 2014

Magiczne zwyczaje naszych przodków

Anna Koprowska- Głowacka

„Legendy z Kociewia i Borów Tucholskich” znajdują się obecnie w drukarni. Ukażą się już wkrótce, nakładem gdyńskiego wydawnictwa Region. Zawierać będą podania i legendy z powiatów chojnickiego, tucholskiego, tczewskiego, starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego.

Tymczasem ja rozpoczęłam pracę nad kolejną książką o Pomorzu i Kujawach, w pewien sposób nawiązującą do "Czarownic z Pomorza i Kujaw". Postanowiłam bowiem pokazać Wam, Drodzy Czytelnicy, prawdziwie magiczny świat naszych przodków, pełen wciąż żywych dawnych wierzeń, zwyczajów, przesądów i magicznych praktyk.


Książka składać się będzie z siedmiu rozdziałów, wszak siedem to liczba magiczna. Znajdzie się w niej miejsce na dawne praktyki związane z ochroną osobistą, ochroną domu i gospodarstwa, wróżbami okolicznościowymi, niezwykłymi właściwościami roślin oraz innymi sposobami mającymi na celu zapewnienie sobie szczęścia, zdrowia i dostatku. To wszystko zaś w oparciu o źródła etnograficzne i zwyczaje praktykowane na tych terenach do dnia dzisiejszego.

Więcej szczegółów już wkrótce…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz