Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

poniedziałek, 17 lutego 2014

Legendy z Żuław i Powiśla

Zdjęcie: Kochamy Żuławy

Z ogromną przyjemnością informuję, że wkrótce pojawi się moja kolejna książka:
„Legendy z Żuław i Powiśla”
Cóż rzec mogę na jej temat? Ot tyle, że to pozycja wyjątkowa- tak, jak wyjątkowe są tamtejsze okolice. Żuławy i Powiśle to bowiem kraina magiczna, pełna tajemnic, legend i opowieści spowitych w sine pasma mgieł, snujących się tuż nad ziemią, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez ludzi siedzących pod rozłożystymi wierzbami, w podcieniach starych domostw i cieniu skrzydeł wiatraków. 
To świat rzeczywisty, a jednak jakby nieco baśniowy; świat, gdzie rzeczywistość łączy się z wyobraźnią, a jawa ze snem; świat, którego serce wciąż bije szybciej, kiedy wspomina się jego historię; poprzecinany kanałami, w wielu miejscach wręcz wydarty morzu, nazywany niekiedy małą Holandią za sprawą osiadłych tu niegdyś mieszkańców Niderlandów. Bogactwo krajobrazu i historii idzie zaś w parze z legendami, jakie pozostawili po sobie nasi przodkowie. 
Uważam, że warto pójść ich szlakami, przedrzeć się przez gęstwinę współczesności i wrócić- choćby na kilka chwil- do owych niezwykłych czasów, kiedy słowa bywały cenniejsze od złota.

O pięknie żuławskiej przyrody i bogactwie zabytków najlepiej zaświadczy strona tworzona przez prawdziwych Pasjonatów, którzy pozostawili na tym kawałku ziemi swoje serca oraz powołali do życia stowarzyszenie, mające na celu kreowanie, upowszechnianie oraz promowanie wizerunku Żuław, jako regionu atrakcyjnego turystycznie i kulturowo.
Zachęcam do odwiedzenia Ich strony. Z pewnością nie pozostaniecie obojętni na piękno uchwycone na fotografiach, zamknięte w słowach artykułów.
Bo takie właśnie są Żuławy: piękne w swej prostocie, wspaniałe w dziedzictwie; bogate w historii.

Istnieje powiedzenie, że Bóg stworzył świat, ale Holandię stworzyli Holendrzy. Podobnych słów można użyć w odniesieniu do Żuław… i do grupy ludzi, która postanowiła przypomnieć o nich Polsce i światu. 

A na książkę musicie jeszcze trochę poczekać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz