Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

poniedziałek, 20 stycznia 2014

David Pond, Czakry dla początkujących

Białystok 2011
ISBN 978-83-7377-424-7
Ilość stron: 192O książce:
Książka stanowi doskonałą kontynuację serii dla początkujących wydawanej przez Wydawnictwo Studio Astropsychologii. Autor opowie Ci szczegółowo, czym są czakry, jakie są ich rodzaje i w jaki sposób wpływają one na Twoje relacje międzyludzkie, pracę, zdrowie i samopoczucie. Dzięki osiągnięciu harmonii i zapewnieniu odpowiedniego przepływu energii przez te centra energetyczne organizmu będziesz w stanie wprowadzić ład, porządek i spełnienie w każdej sferze swojego życia - od zawodowego, przez stan zdrowia po sprawy osobiste. Niezawodne narzędzie do diagnozowania Twych wewnętrznych konfliktów, które w konsekwencji blokują Ci dostęp do odczuwania pełni spełnienia. Rozpraw się z nimi dzięki prostym i skutecznym ćwiczeniom i medytacjom.

Opis: Studio AstropsychologiiKsiążka „Czakry dla początkujących” jest doskonałą pozycją dla tych, którzy pragną świadomie podążać ścieżką duchowości i szczegółowo poznać najważniejsze centra energetyczne człowieka. Z całą pewnością przypadnie ona do gustu zarówno początkującym, jak i tym, którzy mają już pewne doświadczenia w pracy z energiami. Jest to bowiem swoisty, doskonale napisany poradnik korzystania z ich mocy.

Opinię powinnam jednak zacząć od przybliżenia Czytelnikowi samej istoty czakr. Wprawdzie słyszymy o nich coraz więcej, lecz nie zawsze rozumiemy, w jaki sposób działają na życie człowieka.
    
       
            Zgodnie z wierzeniami hinduizmu, buddyzmu oraz przekonaniami ezoteryków czakry stanowią ośrodki energetyczne ułożone wzdłuż kręgosłupa- od jego podstawy aż do korony głowy. Przypominają one kolorowe wiry, przez które przepływa energia potrzebna do życia i rozwoju duchowego. Zgodnie z tradycją istnieje siedem głównych czakr:
Czakram Podstawy (czakra korzenia) - kolor czerwony
Czakram Podbrzusza (czakra krzyżowa) - kolor pomarańczowy
Czakram Splotu Słonecznego - kolor żółty
Czakram Serca -  kolor zielony (czasami wskazuje się także różowy)
Czakram Gardła - kolor błękitny
Czakram Trzeciego Oka - kolor indygo ( czasem określany jako szafirowy)
Czakram Korony - kolor fioletowy ( bywa, że przybiera kolor biały, lub tęczowy)
Na pracy z czakrami opiera się wiele technik rozwoju wewnętrznego. Korzystają z nich między innymi bioenergoterapeuci, mistrzowie reiki i jogi. Od prawidłowego działania czakr zależy bowiem nie tylko stan zdrowia człowieka, ale także jego ducha. Warto pamiętać, że energia każdej z nich oddziałuje inaczej i dotyczy innego poziomu życia.

            David Pond w książce „Czakry dla początkujących” postanowił przybliżyć Czytelnikowi nie tylko ich istotę, ale także sposób w jaki funkcjonują. Autor- światowej sławy astrolog, nauczyciel jogi i pisarz- doskonale zdaje sobie sprawę z działania owych osi energetycznych człowieka. Widać to już po pierwszych stronach tekstu, w których wyjaśnia sposób działania czakr. Szczególnie zapadło mi w pamięć porównanie ich do siedmiu pięter budynku, z których roztacza się zupełnie inna perspektywa. Jest to idealne zobrazowanie odrębności tego wspólnego przecież kanału energetycznego.   

            David Pond nie skupia się jednak wyłącznie na ich tradycyjnym przedstawieniu. Przybliża Czytelnikowi zarówno szczegółowy opis, umiejscowienie, kolor i przypisane kamienie, jak i szeroko pojęte oddziaływanie każdej z czakr na różne aspekty ludzkiego życia. Nie brakuje w książce odpowiednich ćwiczeń medytacyjnych oraz sposobów rozbudzenia i oczyszczenia każdej z nich. Wszystko wzbogacone jest przedstawieniem różnych zachowań bądź problemów wynikających z nieprawidłowego działania poszczególnych „centrów”.

            Jako wyjątkowy sposób uważam także skojarzenie poszczególnych czakr z konkretnymi ich zadaniami i fundamentem ich działania. Ułatwia to poznanie i zrozumienie ich funkcjonowania.
Czakra Podstawy - przetrwanie
Czakra Podbrzusza - przyjemność
Czakra Splotu Słonecznego - władza
Czakra Serca - miłość
Czakra Gardła - kreatywność
Czakra Trzeciego Oka - transcendencja
Czakra Korony – duchowość

            Warto dodać, że opisy związane z każdą czakrą nie są tylko suchymi danymi, lecz prawdziwymi opowieściami o tym, w jaki sposób wpływają na działanie naszego ciała i nasze postępowanie. Wszystko zaś napisane w sposób zrozumiały tak, że nawet początkujący adepci nie będą mieli trudności. Idealnym dodatkiem jest zamieszczona na końcu tabela.
           
            Warto przeczytać!       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz