września 04, 2020

Jarzębina - nie tylko drzewo czarownic

 

Obraz: Monika Schroder z Pixabay

 

Drzewo czarownic – jarzębina

 

 

Są takie drzewa, które w wielu krajach Europy nazywa się drzewami czarownic. Ludzie do dziś wierzą w ich moc i wykorzystują je w codziennej, ludowej magii.  Jednym z nich jest jarzębina, którą do dziś często sadzi się blisko domów lub w ogrodach albo wiesza na drzwiach splecione w wieniec gałązki.

 

Legenda o jarzębinie

         Dawno, dawno temu owoce jarzębiny były bardzo słodkie i w smaku przypominały miód. Ludzie byli zachwyceni i zajadali się nimi bez opamiętania. Niestety, nikt nie myślał, że drzewo też może potrzebować pomocy. Pewnego roku nadeszła straszliwa susza. Źródła wyschły, ziemia popękała, wszystkie drzewa i krzewy opuszczały gałęzie z nadzieją oczekując deszczu. Jarzębina miała nadzieję, iż ktoś o niej pomyśli i podleje jej korzenie wodą z rzeki. Niestety… Ludzie przychodzili, zrywali zeschnięte owoce i odchodzili. Jakimś cudem przetrwała, choć smutek i gorycz, jakie odczuwała nieco zepsuły jej smak. Nie był to jednak koniec nieszczęść. Po upalnym lecie przyszła jesień, a później zima. Śnieg okrył świat białym puchem, a mróz skuł wszystko lodem. Jarzębina drżała z zimna, lecz nie znalazł się nikt, kto okryłby jej pień słomą. Drzewo postanowiło tym razem nie darować ludziom i zemścić się tak, jak tylko potrafiło. Od tego czasu owoce stały się gorzkie, a zjedzenie surowych kulek grozi biegunką i wymiotami.

 

Magia jarzębiny

         Pozornie największy urok jarzębiny tkwi w czerwonych owocach, z których dziewczęta robiły korale lub wplatały je w warkocze. Tymczasem drzewo czarownic ma znacznie więcej atutów.

         Jarzębina sadzona blisko domu chroni przed złymi mocami, urokami oraz przegania czarownice, które próbowałyby zakraść się do gospodarstwa. Gałązki przyczepiane do drzwi (także w formie wieńców) stanowią ochronę przed nieszczęściami, wizytami nieproszonych gości i zabłąkanymi piorunami. Drzewo czarownic chętnie sadzono również na kościelnych dziedzińcach i cmentarzach. Czyniono to w przekonaniu, że zatrzymuje duchy zmarłych w grobach i nie pozwala im opuścić wyznaczonego terenu.  

 

         Wciąż wierzy się także w magiczną moc owoców jarzębiny. Według przekazów chronią przed złem i przynoszą szczęście. Duży wpływ ma tu również ich kolor: czerwień we wszystkich kulturach zabezpiecza przed nieszczęściem, chroni przed urokami i demonami. Od wieków kobiety robiły więc z nich korale na szyje lub wieńce na głowy, zaś mężczyźni chowali owoce do kieszeni lub za pas.

          

Jarzębina wzmacnia wiarę w siebie

         Jarzębina jest piękna i trudno jej nie dostrzec. Wzrok przyciągają przede wszystkim czerwone owoce, lecz o wiele ważniejsze są magiczne właściwości drzewa czarownic; drzewa przepełnionego pozytywną energią.

         Żeby poczuć energię jarzębiny wystarczy usiąść w jej cieniu lub przytulić się do pnia. Dzięki niezwykłym mocom tego drzewa odzyskujemy pewność siebie, łatwiej jest nam podejmować ważne decyzje i konsekwentnie zmierzać do celu. Jarzębina wspiera nasze prawdziwe, często ukryte „ja”, upór oraz siłę woli. Nie pozwala się poddawać, dodaje odwagi, pomaga zwalczyć kompleksy i bardziej rozumieć otoczenie.

 

Symbolika jarzębiny

         W symbolice kwiatów, bukiet z owoców jarzębiny to życzenie komuś powodzenia i radości.

 

Kosmetyki z jarzębiny

         Czerwone korale jarzębiny są idealne, by wykonać z nich domowe maseczki do twarzy.

 

Maseczka do cery zanieczyszczonej

         Niedoskonałości skóry to problem wielu z nas. Jej oczyszczanie to ciągła walka z sebum, wągrami i wypryskami. Jarzębina może przydać się w wykonaniu domowej maseczki.

Czego potrzebujemy?

Garści owoców jarzębiny i łyżki drożdży.

Jak wykonać?

Owoce rozgniatamy na papkę i mieszamy je z drożdżami. Taką maseczkę nakładamy na twarz na 15 minut. Następnie zmywamy ciepłą wodą.

Rezultat?

Cera będzie bardziej czysta, pory zwężone, a niedoskonałości mniej widoczne.

 

Maseczka do wiotkiej, osłabionej cery

         Osłabiona, wiotka i pozbawiona witalności cera potrzebuje wsparcia. Można dodać jej blasku, korzystając z owoców jarzębiny.

Czego potrzebujemy?

Garści owoców i łyżki oliwy z oliwek.

Jak wykonać?

Owoce rozgniatamy i mieszamy z oliwą z oliwek. Maseczkę nakładamy na twarz na 15 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

Rezultat?

Cera stanie się bardziej gładka, odświeżona i rozświetlona.

 

Jarzębina w medycynie ludowej

         Jarzębina od wieków była stosowana w medycynie ludowej. Jej owoce posiadają mnóstwo witamin, w szczególności zaś witaminę C – tak ważną dla odporności organizmu oraz A, E, K i PP. Właściwości jarzębiny wykorzystywano głównie przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, w nieżytach przewodu pokarmowego, problemach z nerkami (kruszy kamienie), płucami, sercem i podczas przeziębień. Do dziś stosuje się różne napary i mieszanki ziołowe z jej dodatkiem.

Nigdy nie należy jeść na surowo jej owoców, gdyż mogą spowodować biegunkę, mdłości i wymioty. Są jednak nieocenione przy przygotowywaniu wywarów oraz przetworów.

Poniżej dwa przykłady wykorzystania dobrodziejstw jarzębiny.

 

Wywar stosowany przy problemach z przewodem pokarmowym

         Łyżkę owoców jarzębiny zalewamy 1,5 szklanki wody, a następnie gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez kwadrans. Po zagotowaniu wywar odstawiamy na 20 minut. Kolejnym etapem jest przecedzenie.

Wywar można pić 3 razy dziennie po szklance. Jest dobry przy kłopotach z przewodem pokarmowym, biegunce, problemach z nerkami oraz w przypadku kruchych naczyń krwionośnych.

 

Wywar na serce

         Dwie łyżki suszonych owoców jarzębiny wsypujemy do 200 ml wody, a następnie gotujemy przez pół godziny.

Gotowy wywar możemy pić 3 razy dziennie po pół szklanki, w celu wzmocnienia serca i  układu krążenia.

 

         Oczywiście, to tylko przykład, gdyż jest mnóstwo przepisów z jarzębiną w roli głównej. Można je znaleźć niemal wszędzie.

 

Pożądanie ptaków

         Drzewo czarownic nazywane jest również pożądaniem ptaków lub łowiącą ptaki. Owoce są przysmakiem szczególnie dla drozdów, gili i jemiołuszek. Lubią je jednak również inne zwierzęta, np. wiewiórki, borsuki, sarny, jelenie i dziki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Anna Koprowska-Głowacka , Blogger