marca 06, 2020

Legendy krzyżackie polecane dzieciom, młodzieży i regionalistom

Legendy krzyżackie dla uczniów i nauczycieli

         Wielu mieszkańców Pomorza słyszało pod swoim adresem stwierdzenie: „Ty Krzyżaku”- czy to powód do obrazy? Dla niektórych pewnie tak, ale zamiast strzelać przysłowiowego "focha” można po prostu uśmiechnąć się i spojrzeć na wszystko przez pryzmat historii. Nie sposób zaprzeczyć, że w 1226 roku Konrad Mazowiecki zaprosił rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, by… rozprawili się z Prusami, których zbrojne wyprawy zagrażały bezpieczeństwu jego księstwa. No cóż, zakonnicy mieli pokonać pogańskich Prusów, a tymczasem założyli własne państwo, które przetrwało aż do 1525 roku.
I historię tego państwa uczniowie poznają na lekcjach historii.

Dlaczego napisałam „Legendy krzyżackie”?
         Odpowiedź zaczyna się w ostatnim zdaniu wstępu do tego postu. Przez 7 lat pracowałam jako nauczycielka i często zadawałam sobie pytanie: W jaki sposób uczyć dzieci o „Krzyżakach”? Historia Zakonu Krzyżackiego kojarzyła się głównie z datami, faktami, postaciami historycznymi i wojnami. A takie nagromadzenie informacji skutecznie zniechęca młodzież do nauki. Niewiele lepszą zachętą była też książka Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”, gdyż uczniowie nigdy i chętnie nie sięgali po lektury. 
Już wówczas myślałam o tym, że przydałaby się jakaś lekka pozycja książkowa, która opisywałaby wydarzenia z dziejów Zakonu w sposób przystępny, a jednocześnie przemycała najważniejsze wydarzenia historyczne. Pisząc krótko: przydałaby się książka o rycerzach. Dzieci i młodzież lubią przecież opowieści o dzielnych rycerzach i pięknych księżniczkach, to się nie zmienia od dziesiątek lat. Tak więc powstała koncepcja książki „Legendy krzyżackie”. Nie da się ukryć, że rycerzy jest w niej pod dostatkiem, jednak zamiast księżniczek są piękne i dzielne panny, które wielokrotnie potrafiły zmienić bieg historii: stawić opór z bronią w rękach, a nawet… rozkochać w sobie zakonników. W tle tych niemal baśniowych opowieści przewijają się jednak autentyczne wydarzenia historyczne. W takim wydaniu historia Krzyżaków nie brzmi już tak strasznie i nawet nazwiska wielkich mistrzów są prostsze do zapamiętania. 

Taki też był zamiar tej książki: pokazać Zakon Krzyżacki nie od strony twardych faktów i dat, ale postaci i związanych z nimi opowieści. W ten sposób o wiele łatwiej zainteresować ucznia historią.

„Legendy krzyżackie” dla każdego
         „Legendy krzyżackie” są książką dla każdego: zarówno dla uczniów, którzy dopiero poznają historię Zakonu Krzyżackiego, jak i dla dorosłych zainteresowanych dziejami Pomorza. Pięknie ujęto ten fakt na stronie Książnicy  w Toruniu:

„Antologia „Legendy krzyżackie” zawiera 90 legend.
Łączy je postać zakonnika rycerza w białym płaszczu z czarnym krzyżem.
Państwo Zakony Krzyżackiego istniało od 1226 do 1525 roku na terenie Kujaw, Pomorza, Warmii i Mazur.
Autorka zebrała stare średniowieczne legendy poświęcone krzyżakom.
To ważna lektura dla pomorskich i mazurskich regionalistów.
Mieszkańcy wielu miejscowości odkryją na kartach książki podania dotyczące ich rodzinnych miast.
Są wśród nich legendy z Bobrownik, Brodnicy, Chełmna, Chełmzy, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Radzik Dużych, Radzynia Chełmińskiego, Rywałdu, Sartowic, Torunia, Wąbrzeźna, Białej Góry, Bytowa, Człuchowa, Dzierzgonia, Gdańska, Gniewu, Grabiny-Zameczka, Lęborka, Malborka, Mezowa, Mikoszewa, Nowego Stawu, Osłonki, Podzamcza, Pomocy, Prabut, Przezmarku, Skaryszew, Zamku Kiszewskiego, Barcian, Bratian, Bryńska, Elbląga, Ełku, Grunwaldu, Kurzętnik, Lipnik, Lubawy, Łąk Bratiańskich, Pasłęka, Piszu, Ryna, Weklic i Węgorzewa.
Legendy szczególnie polecamy dzieciom i młodzieży.
Książka ozdobiona jest rysunkami Agnieszki Korfanty.”

         Takie podsumowanie książki jest dla mnie wyjątkowe. Oznacza bowiem, że moja praca nie poszła na marne. W zbiorze znalazły się zaś 24 legendy z terenu Ziemi Chełmińskiej, 43 z terenu województwa pomorskiego oraz  22 z dawnych Prus. Na końcu zamieściłam listę Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz spis miejscowości.
         Poniżej zamieszczam dwie recenzje:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Anna Koprowska-Głowacka , Blogger