Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

Moje książki

 Baśnie i legendy dawnych Kresów, Gdynia 2018 


Książka znajduje się u Wydawcy. Planowany termin wydania 2018 rok. Pozycja ukaże się nakładem wydawnictwa Region.


Legendy chełmińskie, Gdynia 2018

Książka znajduje się u Wydawcy. Nie będzie to  wznowienie mojej pierwszej pozycji: "Legendy i podania Ziemi chełmińskiej", lecz zupełnie inna odsłona. Pozycja ukaże się nakładem wydawnictwa Region w 2018 roku.Serce Agisa, Kraków 2018
 

"Serce Agisa" to krótka opowieść o psie, który szuka swego miejsca na świecie. Nie pragnie niczego więcej prócz miłości i akceptacji. Ludzie jednak nie zawsze potrafią mu to zaoferować. 
Czy w końcu uśmiechnie się do niego szczęście?
Wydanie papierowe: księgarnia Alimero oraz wersje elektroniczne


Mapa marzeń, Kraków 2017


Obecnie coraz częściej korzystamy z tzw. tablic wizualizacyjnych, które mają motywować nas do działania. "Mapa marzeń" jest to poradnik, w którym krok po krok opisuję, w jaki sposób przygotować własną mapę i korzystać z niej na co dzień. Marzenia, które na niej zamieścimy mają o wiele większą szansę na spełnienie, a z cała pewnością dadzą nam potężny impuls do działania. 
 Wydanie papierowe: księgarnia Alimero oraz wersje elektroniczne


Magia ludowa z Pomorza i Kujaw, Region, Gdynia 2016
W dzisiejszych czasach coraz częściej powracamy do mądrości minionych pokoleń, a zatem i do magii, która stanowiła niegdyś nieodzowną część życia. W dawnych kulturach, stanowiących źródło naszej cywilizacji, była ona czymś naturalnym. Stosowali ją zarówno niewolnicy, jak i królowie, zwykli mieszkańcy wsi i miast oraz możni władający potężnymi włościami. Korzystali z niej kapłani i kapłanki. Współczesny podział na magię białą i czarną jest sztuczny – stworzony wyłącznie po to, by odróżnić jej działanie. W rzeczywistości istnieje po prostu magia i od intencji, jaką wyrażamy podczas jej stosowania, oraz wizualizacji ostatecznego efektu zależy jej siła. Każda nasza myśl, każde wypowiedziane słowo kreuje zaś to, czego możemy spodziewać się w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by energia była zawsze kierowana dla najwyższego dobra. Jeżeli ktoś stosuje magię przeciw innym, musi liczyć się z konsekwencjami. Wszak w przyrodzie nic nie ginie. Wyrządzone zło powróci i uderzy ze zdwojoną siłą. O tym należy pamiętać. Można by też sądzić, że magia zniknęła wraz z dawnymi wierzeniami i tradycjami; wraz z czasami, kiedy to fundamentem wiary był kult przyrody, ucieleśnienie żywiołów – ziemi, wody, ognia i powietrza – oraz hołdy składane matce ziemi, słońcu, księżycowi i gwiazdom. Tymczasem przetrwała wbrew wszelkim staraniom nowych władz duchowych, które niejednokrotnie głośno potępiały zabobony ludu. Mało tego, jest stosowana nie tylko przez współczesne wiedźmy i wróżki, ale przez każdego z nas – i to często zupełnie nieświadomie. Wciąż się do niej uciekamy, a ona wywiera wpływ na nasze życie i działania. Niemożliwe? A jednak prawdziwe. Nasze istnienie nie jest przecież skupione wyłącznie na sferze materialnej. Pozostaje jeszcze ta najbardziej tajemni- cza sfera duchowa, która odwołuje się do magicznych praktyk – nawet jeśli wydaje się nam, iż nigdy byśmy z nich nie korzystali. To jednak tylko złudzenie; złudzenie tak ulotne, jak pajęcza nić, unosząca się z wiatrem. Wystarczy, że przyjrzymy się codziennym czynnościom, a odkryjemy w nich elementy dawnych magicznych praktyk; dostrzeżemy, jak często zwracamy uwagę na znaczenie pewnych znaków i wróżymy sobie z głosów natury.


Książka nominowana do nagrody Literackiego Gryfa 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie
 http://biblioteka.wejherowo.pl/index.php?limitstart=18

Recenzja książki "Magia ludowa z Pomorza i Kujaw"


Legendy Ustki i Ziemi Słupskiej, LOT, Ustka 2016 
Ustka i Ziemia Słupska to ziemie malownicze i wyjątkowe. Ich czar i niezwykła magia kryją się w pięknie otaczających krajobrazów, pełnych sekretów lasach, malowniczych wzgórzach, złocistych plażach, spokojnych taflach jezior, bystrych rzekach, szumie morskich fal i opowieściach, które pozostały po tych, którzy niegdyś mieszkali na tych niezwykłych ziemiach. Są to zaś opowieści pełne uroku: często związane z historią, która nie szczędziła tym terenom swoich ciosów; nawiązujące do dawnych wierzeń, harmonijnie połączonych z chrześcijańską wiarą i baśniami powtarzanymi dzieciom z pokolenia na pokolenie. Warto o nich pamiętać, wszak w każdej z nich kryje się jakieś, choćby najdrobniejsze źdźbło prawdy lub morał, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Na kartach tej książki spotkacie więc zarówno rybaków, dla których każdy dzień rozpoczynał się od wyprawy w morze, by utrzymać rodziny, jak i zaczarowane księżniczki z dawnych zamków. Nie zabraknie też cieni z dawnych grodów, nieszczęsnych ofiar niesłusznych sądów oraz pokutujących za swe grzechy wielmożów. Pojawią się skarby zakopane przed wiekami przez skąpych właścicieli lub piratów szukających szczęścia w łupieżczych wyprawach. Niejednokrotnie spotkacie też samych władców piekła.


Legendy z Kociewia i Borów Tucholskich, Region, Gdynia 2015
Kociewie i Bory Tucholskie to dwie niezwykle malownicze krainy, w których najważniejszą rolę odgrywa natura. Tajemnicze lasy, lśniące tafle jezior, rzeki przecinające niczym srebrzyste wstęgi złociste pola i zielone łąki, a w śród nich wsie i miasta - jakby wtopione w ten urokliwy i wyjątkowy krajobraz. To wszystko na przestrzeni wieków sprzyjało tworzeniu podań i legend. Historia stawała się często tłem tych opowieści, wzbogacana wciąż żywymi wierzeniami i przesądami, pamiętającymi jeszcze czasy przedchrześcijańskie.
I dziś w legendach można odnaleźć chociaż część zapomnianej wiedzy o przeszłości i tradycji, tkwiących gdzieś głęboko w nas, nie pozwalając, byśmy zapomnieli o dawnych czasach.Legendy krzyżackie, Region, Gdynia 2014Książka zawiera około 90 legend związanych z państwem Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie założonym nad Bałtykiem w XIII wieku oraz jego gospodarzami - otaczanych nimbem tajemnicy rycerzy w białych płaszczach z czarnym krzyżem.

Recenzja książki "Legendy Krzyżackie"


Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla, Region, Gdynia 2014


Żuławy i Powiśle to krainy magiczne, pełne tajemnic, legend i opowieści, spowitych w sine pasma mgieł snujących się tuż nad ziemią, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez ludzi siedzących pod rozłożystymi wierzbami, w podcieniach starych domostw i cieniu skrzydeł wiatraków. To świat rzeczywisty, a jednak jakby nieco baśniowy, gdzie rzeczywistość łączy się z wyobraźnią, a jawa ze snem; świat, którego serce wciąż bije szybciej, kiedy wspomina się jego historię. Warto przedrzeć się przez gęstwinę współczesności i wrócić do owych niezwykłych chwil, kiedy słowa bywały cenniejsze od złota.

Wywiad dla Stowarzyszenia "Kochamy Żuławy"


Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa pomorskiego, Region, Gdynia 2013Książka, którą oddaję w Państwa ręce, jest swoistym przewodnikiem po niezwykłych zakątkach województwa pomorskiego. Wszystkie przedstawione w niej historie mają swoje źródła w legendach, podaniach i przekazach spisanych przez etnografów i pasjonatów tej tematyki. (ze wstępu).

"Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa pomorskiego" zdobyły III miejsce na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej" w Kościerzynie, "Costerina 2014"

Legendy i opowieści z czasów wojen polsko- szwedzkich, Marpress, Gdańsk 2012

To książka, która łączy legendy i historię. Każda z przedstawionych w niej opowieści przenosi nas do XVII wieku, w czasy wojen ze Szwecją. Podczas tej wspólnej, niezwykłej podróży spotkamy rycerskich władców, bohaterskich wodzów, walecznych żołnierzy, dzielne niewiasty i przemyślnych mieszczan. Odwiedzimy wspaniałe zamki, miasta, wsie i żołnierskie obozy. Popatrzymy na historyczne fakty oczyma tych, którzy w nich uczestniczyli i na swój sposób próbowali wytłumaczyć to, czego nie pojmowali.

Recenzje "Legendy i opowieści z czasów wojen polsko- szwedzkich"
"Legendy i opowieści z czasów wojen polsko- szwedzkich" w magazynie "Kontury"

 
Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa kujawsko-pomorskiego, Region, Gdynia 2011


To zbiór opowieści odwołujących się do podań i legend związanych z różnymi magicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w woj. kujawsko-pomorskim. Mamy tu zatem skarby ukryte w podziemiach, duchy straszące po nocach, zabłąkanych rycerzy i wiele jeszcze innych mrocznych postaci. Całość ilustrowana rysunkami Łukasza Salamon. 


Czarownice z Pomorza i Kujaw, Region, Gdynia 2010


Książka opisuje historie kobiet uważanych za czarownice i jako takie osądzone, torturowane i skazane na śmierć lub wygnanie. Autorka odtworzyła te interesujące wydarzenia na podstawie archiwalnych dokumentów. Wszystkie opisy poprzedza wstęp, w którym A. Koprowska-Głowacka odwołuje się do słynnego "Młotu na czarownice" - dawnego podręcznika postępowania z czarownicami. Nie jest to pozycja naukowa, co podkreślam we wstępie.  
Książka polecana przez miesięcznik "Czwarty Wymiar"
Recenzję można przeczytać w wrześniowym numerze miesięcznika.


Legendy i podania Ziemi Chełmińskiej, Region, Gdynia 2009

Zbiór ponad 80 legend i podań z historycznej Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej, opracowany na podstawie przekazów ludowych i zapisków etnograficznych, zarówno polsko- jak i niemieckojęzycznych. Legendy pogrupowane są obszarowo - mniej więcej wg aktualnego podziału powiatowego północno-wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego oraz aktualnie znajdującej się w obrębie Warmii i Mazur dawnej ziemi lubawskiej.


ANTOLOGIEKujawska poezja religijna, Redecz Krukowy- Brześć Kujawski 2013
Kujawscy poeci, Redecz Krukowy- Brześć Kujawski 2012


Wiersze zamieszczone w tomikach poetyckich. 

Za wiersze oraz dotychczasową działalność literacką otrzymałam w 2013 nagrodę "Złotego Kruka"Strachy na Lachy, Głogów 2008


Opowiadanie „Południca” w pokonkursowej antologii.
Opowiadanie zdobyło III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Literacko- Plastycznym "Strachy na Lachy" w kategorii literackiej, Głogów 2008.

 
Kubek pełen smaku, Warszawa 2011

 
Wiersz: „Cóż robić?” w pokonkursowym tomiku.
Wiersz został wyróżniony w trzeciej edycji konkursu poetyckiego organizowanego przez PTSR.Kubek pełen smaku, Warszawa 2017

Wiersz: „Życie” w pokonkursowym tomiku.
Wiersz został nagrodzony w piątej edycji konkursu poetyckiego organizowanego przez PTSR.