września 07, 2020

13 powodów dlaczego warto czytać

 

dlaczego warto czytać

Czytelnictwo w Polsce niestety nie należy do zbyt wysokich.  Według Raportu Biblioteki Narodowej w 2019 roku 39% Polaków deklarowało przeczytanie jednej książki. To i tak lekki wzrost w porównaniu do roku 2018, kiedy to wskaźnik odnotował 37%. Mimo to stan czytelnictwa niepokoi. Zaledwie 10% czyta więcej niż 7 książek na rok. Można to tłumaczyć nowymi technologiami, adaptacjami filmowymi, brakiem czasu i… preteksty można by mnożyć. Tymczasem warto poszukać korzyści wynikających z czytania. Są one zaś o wiele ważniejsze i mają na nas ogromny wpływ na ciało, umysł i duszę.

 

13 powodów dlaczego warto czytać książki

         Zapewne znalazłoby się znacznie więcej korzyści wynikających z czytania książek, jednak skupię się na tych najważniejszych.

 

1. Czytanie poszerza wiedzę

Osoby, które z przyjemnością sięgają po lekturę mają większą wiedzę. Każda przeczytana książka to źródło informacji na różne tematy: od psychologii i komunikacji, poprzez historię, religioznawstwo i socjologię, aż po biznes i nauki ścisłe. Nie bez powodu mówi się o niektórych ludziach, że są oczytani. Odnajdują się w każdym środowisku i potrafią rozmawiać na każdy temat. Z oczytanymi na pewno nikt się nie nudzi.

 

2. Czytanie wzbogaca słownictwo

Czytanie książek sprawia, że przyswajamy sobie nowe słowa oraz uczymy się formułowania myśli. Mało tego, sięgając po klasyków poznajemy znaczenie tych, które już uległy zapomnieniu. Różnorodna literatura wzbogaca także znajomość słów z wielu dziedzin.

 

3. Czytanie uczy pisania

Czytanie uczy pisania. Może brzmi to paradoksalnie, ale tak właśnie jest. Dzięki książkom można nauczyć się poprawnie pisać, konstruować zdania, pogłębić wiedzę z gramatyki i ortografii, a wreszcie rozwinąć własny styl.

 

4. Czytanie rozwija wyobraźnię

Czytanie zmusza nas do wyobrażania sobie światów i sytuacji kreowanych przez autorów. Dzięki temu stymulowana jest prawa półkula mózgu, która odpowiada za wyobraźnię. Wraz z bohaterami książek odwiedzamy różne kraje i fantastyczne światy, przeżywamy różne przygody, wczuwamy się w cudze emocje. Nie ruszając się z kanapy czy fotela spotykamy innych ludzi, poznajemy nowe i nieznane miejsca oraz kultury, które często pragniemy później zobaczyć w rzeczywistości. Nasza wyobraźnia z liter tworzy prawdziwe obrazy.

 

5. Czytanie zmniejsza stres i pomaga zasnąć

Czytanie łagodzi stres, uspokaja i pomaga zasnąć. Według badań z 2009 roku 6 minut czytania redukuje stres o 60%! Ma też pozytywny wpływ na nasze ciało, które może się zregenerować po dniu pełnym napięć. Dobra książka sprawia, że zapominamy o kłopotach. Wieczorem warto czytać powieści, które przenoszą nas w inny świat i ułatwiają zasypianie.

 

6. Czytanie poprawia pamięć

Czytanie jest doskonałym ćwiczeniem dla naszego mózgu. Musimy zapamiętywać imiona bohaterów, łączyć fakty, przyswajać nową wiedzę. Dzięki temu tworzą się nowe połączenia nerwowe, tzw. synapsy, które pozytywnie wpływają na kondycję mózgu. Poprawia to naszą pamięć i ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Ponadto łączymy przyjemne z pożytecznym, gdyż spowalniamy, a nawet hamujemy zaburzenia funkcji poznawczych.

 

7. Czytanie rozwija wrażliwość i empatię

Ludzie, którzy czytają książki są znacznie bardziej wrażliwi na sztukę i na innych ludzi. Dzięki lekturze potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, zrozumieć jego emocje i powody jego działania. Popełniamy też znacznie mniej błędów. Potwierdzają to badania naukowców z Toronto. Poza tym czytanie uwrażliwia na sztukę. Miłośnicy czytania są też wrażliwsi na sztukę. 3 razy częściej odwiedzają muzea, 2 razy częściej tworzą (malują, piszą lub fotografują) oraz chodzą na koncerty.

 

8.     Czytanie poprawia koncentrację

Czytanie wymaga skupienia, co poprawia naszą koncentrację. Wystarczy zaledwie 20 minut dziennie, by zauważyć, że potrafimy lepiej skoncentrować się także na innych czynnościach. Dzieje się tak, dzięki temu, że mózg jest poddany swoistemu treningowi, który stymuluje go do pracy i działania.

 

9. Czytanie zwiększa zdolności analityczne

Czytanie wymaga analizowania faktów, rozwiązywania zagadek, odczytywania motywacji postaci, poddawania krytyce wydarzeń. Rozwija to zdolność analitycznego myślenia, obserwacji wydarzeń i wyciągania logicznych wniosków.

 

10. Czytanie rozwija umiejętności komunikacyjne

Czytanie książek ma ogromny wpływ na nasze relacje z ludźmi. Bogate słownictwo, empatia, wiedza i rozwinięta wyobraźnia ułatwiają rozmowy w towarzystwie, pomagają ubierać w słowa własne poglądy i przekazywać myśli. Doskonała komunikacja poprawia relacje z ludźmi. Nie przez przypadek mawia się, że z niektórymi można rozmawiać na wszystkie tematy. Na pewno są to osoby, które przeczytały w życiu wiele książek.

 

11. Czytanie inspiruje

Książki inspirują i nie jest to pusty frazes. Bywa, że znajdujemy się na rozdrożu życia i nie wiemy, co dalej. Niekiedy odpowiedź znajdujemy przypadkiem w jakiejś książce. Wystarczy pewna sytuacja, decyzja bohatera, konkretne miejsce, jakieś wydarzenie odmieniające los. Potrafimy przenieść je na własne doświadczenia i wyciągnąć wnioski.

 

12.  Czytanie kształtuje osobowość

Książki zmuszają nas do myślenia. Bywa, że wyobrażamy sobie, co zrobilibyśmy na miejscu danego bohatera, gdy staje przed jakimś wyzwaniem. Pozytywne zachowania, odpowiednie decyzje, otwarte podejście do „inności” potrafi otworzyć nasze horyzonty, zmusić nas do przewartościowania poglądów i kształtuje spojrzenie na świat.

 

13. Czytanie angażuje w życie społeczne

Czytanie zwiększa naszą świadomość obywatelską i kulturalną. Potrafimy rozmawiać na każdy temat, czujemy się częścią społeczeństwa, rozumiemy potrzebę działania i wprowadzania zmian zarówno we własne życie jak i w otaczającą nas przestrzeń. Nie boimy się wyrażać własnych poglądów i bronić swojego zdania.

 

Nawet podczas zwykłej, grzecznościowej rozmowy łatwo poznać osoby, które dużo czytają. Używają bogatego słownictwa, pięknie formułują zdania i potrafią elokwentnie prowadzić dialog na każdy temat. Książki są skarbnicą wiedzy, z której każdy z nas może korzystać bez ograniczeń.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Anna Koprowska-Głowacka , Blogger