Adina Voicu z Pixabay |
Niedawno pisałam o plemieniu Amazonek oraz o zapomnianej przez historię królowej Myrinie, która według mitów walczyła z samymi Atlantami. Czas na kolejną postać. Tym razem to Amazonka o imieniu Klete. Jestem ciekawa, czy kojarzycie tę postać? Jej imię wprawdzie umknęło w mrokach dziejów, jednak do dziś wspomina się królową Pentesileję, a losy tych dwóch kobiet są ze sobą związane.
Piastunka i towarzyszka przyszłej królowej
Klete była jedną z pierwszych Amazonek. Kiedy nimfa Otrere urodziła bogowi wojny Aresowi córki: Hippolitę, Pentesileję, Antiope, Melanippe, i Glauce, Klete została piastunką, a później jedną z najbliższych przyjaciółek drugiej z ich córek.
Pentesileja pokochała piastunkę i zwierzała się jej ze wszystkich trosk. Tak mijały lata. Podopieczna wyrosła na piękną dziewczynę i waleczną wojowniczkę. Urodziła syna Kaystrosa, którego Klete traktowała niemal jak wnuka.
Był to jednak czas krwawych zmagań o
Troję. Kiedy zginął Hektor, najwaleczniejszy obrońca Ilionu, król Priam zwrócił
się o pomoc do Amazonek. Odpowiedziały natychmiast. Na czele jednego z zastępów
stanęła odważna, dumna i piękna królowa Pentesileja. Klete od początku miała
złe przeczucia. Nie myliła się. Choć Pentesileja wsławiła się wspaniałymi
czynami, nić jej życia została przecięta podczas starcia z Achillesem (więcej o losach Pentesilei w osobnym
poście).
Wieść o śmierci Pentesilei szybko dotarła do Amazonek, wywołując ogromną rozpacz. Serce Klete omal nie pękło. Kiedy nową królową została Myrina, Klete poprosiła ją o możliwość opuszczenia plemienia.
Podróż do ojczyzny
Po śmierci Pentesilei, Klete czuła się tak, jakby straciła córkę. Postanowiła wrócić do kraju, w którym się urodziła. Królowa zgodziła się i wojowniczka ruszyła w drogę w towarzystwie kilku innych Amazonek. Wydawało się jednak, że Posejdon postanowił im uniemożliwić podróż. Straszliwa burza i sztorm omal nie zatopiły statku, którym płynęły. W końcu morskie fale zniosły je na wybrzeże południowej Italii. Klete uznała to za znak od bogów i postanowiła osiedlić się na tych ziemiach Założyła miasto Kleto (w rejonie Kalabrii). Niedaleko powstało drugie miasto: Kaulonia, zbudowane na cześć jej syna Kaulona.
Śmierć Klete
Amazonki zadomowiły się w Italii. Nowa osada zaczęła przyciągać zaciekawionych mieszkańców okolicy, którzy słyszeli o mądrej królowej i pięknych kobietach. Życzliwość Klete sprawiła, że wielu z nich zdecydowało się tam zamieszkać. Z roku na rok miasto było coraz większe i piękniejsze. Kwitł handel, mieszkańcy opływali w bogactwa. Zaczęło to budzić niechęć sąsiednich osad.
Nieopodal Kleto znajdowała się achajska kolonia Krotona. Mieszkańcy z zazdrością spoglądali na rozwijające się miasto, którym rządziła Amazonka. Pewnego razu zaatakowali. Zaskoczeni kletończycy stawili bohaterski opór, jednak Achajowie sforsowali mury i wdarli się do osady. W zaciętej walce zginęło wielu ludzi. Jedną z ofiar była Klete, która broniła się dostatniego tchu.
Krotończycy zajęli miasto i zagarnęli jego bogactwa, zaś tych co przeżyli uczynili niewolnikami.
Planetoida Clete
W 2005 roku naukowcy odkryli planetoidę oznaczoną wstępnie 2005TO74. Znajduje się ona w grupie tzw. Trojańczyków Neptuna. Ostatecznie nadano jej stały numer 385695 i nazwano imieniem Amazonki Klete.
Literatura:
Diodor Sycylijski, Czyny i dzieła herosów i półbogów, Poznań 2010
Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 1987
JPL Small-Body Database Browser: 385695 Clete (2005 TO74) (ang.). 2013-10-06 last obs. used. [dostęp 2019-07-11]
Lista ponumerowanych planetoid
Mała encyklopedia kultury antycznej, pod red. Z. Piszczka, Warszawa 1990
Parandowski
J., Mitologia, Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Poznań 1989
Smith W., Słownik biografii i mitologii greckiej i rzymskie, 1870
Strabon, Geografia, 2007
Tzetzes I., Antehomerica, Homerica i Posthomerica, Lipsiae 1793
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz