października 29, 2018

Sposób adresowania zdradza nadawcę



Kiedy otrzymujemy list, warto przyjrzeć się sposobowi, w jaki została zaadresowana. Ważne jest nie tylko to, jak ją opisano, ale także format koperty i znaczek. Te niby drobne detale mogą zdradzić wiele o nadawcy.

1.      W jednym wierszu
Imię, nazwisko i tytuł naukowy zostały zapisane w jednym wierszu, a numer domu znajduje się przed nazwą ulicy. Nadawca jest osobą ekscentryczną, nieco zmanierowaną, lubiącą wyróżniać się w tłumie. Nikt z jego rodziny jednak tego nie potwierdzi, bo w ich kręgu odgrywa najbardziej naturalną, szczerą i niewinną osobę na świecie. Kot w butach ze „Shreka” to przy nim pikuś.

2.      Skąpy w słowach
Na kopercie nie znajdziecie ani jednego zbędnego słowa, ani jednej dodatkowej kropki, czy choćby przysłowiowego ptaszka. Tu mamy do czynienia z osobą mało skomplikowaną, praktyczną, aktywną, najczęściej bez poważnych kłopotów. Nie zdziwcie się, jeśli to będzie mężczyzna, albo kobieta o ugruntowanym statusie i typie „ja, szef”. Z pewnością potrafi dążyć do celu i nie ma czasu na jakieś fanaberie.

3.      Adres  pośrodku, pisany na komputerze
To najpewniej list urzędnika, człowieka metodycznego, albo kogoś pozbawionego polotu. Z pewnością przywiązuje wagę do formalnych procedur. Jako osoba to na pewno dobry pracownik biurowy, przywiązany mąż lub żona, ze skłonnościami do uregulowanego, monotonnego życia. Liczysz na szalone eskapady? Nie z nim.

4.      Niedbały i chaotyczny
Niedbale zaadresowana koperta, pismo biegnące ukośnie, znaczek naklejony „do góry nogami”.  Można odnieść wrażenie, że na kopercie dzieje się więcej niż w galerii handlowej. Nadawcą jest najpewniej osoba impulsywna, niedbała, niekiedy pozbawiona równowagi duchowej. W życiu towarzyskim możesz spodziewać się wszystkiego. Na spokojne życie z takim nadawcą nie ma co liczyć. Na pewno będzie się działo.

5.      Adres po lewej stronie, pisany na komputerze
Świadczy o tym, że nadawca jest staranny, dokładny, lubi tradycję i sztukę ( tak adresują listy w krajach anglosaskich). W towarzystwie i w związku jest wprawdzie uroczy, ale bardzo zamknięty w sobie. Będzie ci trudno rozbić skorupkę i zobaczyć, jaki z niego orzeszek.

6.      Nietypowa formuła
Na kopercie może widnieć nie „Pani”, ale „Dla Pani”. Imię i nazwisko może być podkreślone, a adres zapisany w sposób nietypowy. Świadczy to o tym, że nadawca chce uchodzić za człowieka zdecydowanego i nonszalanckiego. W rzeczywistości to zrównoważony i wrażliwy człowiek, który zachowuje się z godnością w każdej sytuacji.

7.      Przesunięty adres
Adres jest przesunięty na prawą stronę koperty tak daleko, jak to tylko możliwe. Wskazuje to na człowieka nieśmiałego, wrażliwego, czasem wręcz niezaradnego. Czasem trudno mu zorganizować dzień i można spodziewać się, że spóźni się na spotkanie. Jest wprawdzie nieustępliwy, ale życzliwa i energiczna osoba z pewnością jest w stanie go zmienić.

8.      Podkreślone dane
Każdy wiersz adresu jest wyraźnie podkreślony (nawet dane nadawcy). Ten sposób wskazuje na osobę skrupulatną i nieufną, która usiłuje wmówić sobie i innym wiarę we własną wyższość. W rzeczywistości sam nie jest tego pewien i chciałby uzyskać potwierdzenie od innych.


Literatura:
Collins A., Język ciała, gestów i zachowań, Warszawa 2003
Thiel E., Die Körpersprache errat mehr als tausend Worte, München 1986

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Anna Koprowska-Głowacka , Blogger