lipca 20, 2020

Moje książki

   
 
 

W przygotowaniu:

 

 

„Panny wodne z Pomorza”

„Czarownice z Prus i Pomorza”

„Opowieści z kraju nad Wilią”

„Strażniczka Nawii”, część 1 Mira (powieść)

 

Dostępne na rynku:

  

Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego, Marpress, Gdańsk 2020

 

 
"Mieszkańcy krajów nadbałtyckich to opowiadacze. Od wieków, z pokolenia na pokolenie, przekazują sobie baśnie i legendy z morskich głębin: o bursztynowym pałacu, władcy mórz, pięknej królewnie, opiekunce rybaków czy zatopionych statkach. Zbiór tych opowieści to znakomita okazja, aby wyruszyć w podróż w czasie i przestrzeni wokół Bałtyku.

Posłuchaj, o czym szepcze morze”.

 

Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa zachodniopomorskiego,

Region, Gdynia 2019

 


„Województwo zachodniopomorskie jest województwem niezwykłym. Burzliwa historia tych terenów sprawiła, że każdy jego zakątek kryje w sobie niejedną tajemnicę. To nie tylko atrakcyjne miejsce wypoczynku, lecz również niewyczerpane źródło inspiracji dla poszukiwaczy ciekawych opowieści. Zjawy błąkające się wśród wąskich uliczek lub czyhające na drogach, zaklęte księżniczki strzegące skarbów, czy ukryte wśród ruin skarby sprawiają, że każde miejsce nabiera innego wymiaru: intryguje, motywuje do samodzielnych poszukiwań oraz do zgłębiania ich niezwykłych dziejów. Czytelnicy znajdą w tej książce niejedną opowieść, która zachęci do sprawdzenia, czy w legendach tkwi przysłowiowe ziarno prawdy”.

 

 

Legendy chełmińskie, Region, Gdynia 2018



„Ziemia chełmińska, w skład której wchodziła również ziemia michałowska, to tereny niezwykłe zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Burzliwe dzieje oraz postaci z nimi związane, a także powstałe na przestrzeni wieków niezwykłe obiekty sakralne, otoczone aurą cudowności, stały się podstawą wielu powstałych w owych czasach opowieści. Niniejsza książka została napisana z myślą o tych wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo kulturowe regionu. Niemal każda miejscowość ma swoje opowieści, przechowywane i pieczołowicie pielęgnowane w pamięci i świadomości mieszkańców. Choć obrosły ludową wyobraźnią, zawsze zawierają w sobie przysłowiowe ziarno prawdy. Każda z nich niesie ze sobą jakieś przesłanie lub próbuje w sposób prosty, ludyczny wyjaśnić niezwykłe wydarzenia, bądź pochodzenie nazw wielu miejscowości".

 

 

Baśnie i legendy dawnych Kresów, Region, Gdynia 2018

 


 

 

„Baśnie i legendy dawnych Kresów” to zbiór najpiękniejszych opowieści z terenów, na których przez stulecia mieszały się wpływy różnych narodów i tradycji. Od 1569 roku, kiedy Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie zawarły unię realną, oba kraje połączyły się. Tym samym stworzyły państwo, w którego skład wchodziły różne narody, kultury, tradycje, wierzenia i opowieści. Przez lata i dziesięciolecia przenikały się i mieszały w sposób zupełnie naturalny. To właśnie dzięki temu, powstałe wówczas państwo było tak niezwykłe. Przypominało barwny kobierzec, łączący różne światy. Nic dziwnego, że baśnie, legendy, podania i opowieści stawały się również częścią wspólnego dziedzictwa kulturowego. Pojawiali się w nich bohaterowie rozmaitych narodowości: Litwini, Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy, Kozacy i wielu innych. Z głębokiej otchłani zapomnienia wyłaniały się dawne wierzenia, ożywały postaci z mitów, a legendy i podania nabierały wspólnego, międzynarodowego wyrazu. Choć minęły wieki, a przez te tereny przetoczyła się niejedna zawierucha dziejowa, one przetrwały w ludzkiej pamięci, pieczołowicie spisywane przez dawnych autorów”.

 

 

Magia ludowa z Pomorza i Kujaw, Region, Gdynia 2016

 


 

 

„W dzisiejszych czasach coraz częściej powracamy do mądrości minionych pokoleń, a zatem i do magii, która stanowiła niegdyś nieodzowną część życia. (…) Można by też sądzić, że magia zniknęła wraz z dawnymi wierzeniami i tradycjami; wraz z czasami, kiedy to fundamentem wiary był kult przyrody, ucieleśnienie żywiołów – ziemi, wody, ognia i powietrza – oraz hołdy składane matce ziemi, słońcu, księżycowi i gwiazdom. Tymczasem przetrwała wbrew wszelkim staraniom nowych władz duchowych, które niejednokrotnie głośno potępiały zabobony ludu. Mało tego, jest stosowana nie tylko przez współczesne wiedźmy i wróżki, ale przez każdego z nas – i to często zupełnie nieświadomie. Wciąż się do niej uciekamy, a ona wywiera wpływ na nasze życie i działania. Niemożliwe? A jednak prawdziwe. Nasze istnienie nie jest przecież skupione wyłącznie na sferze materialnej. Pozostaje jeszcze ta najbardziej tajemnicza sfera duchowa, która odwołuje się do magicznych praktyk – nawet jeśli wydaje się nam, iż nigdy byśmy z nich nie korzystali. To jednak tylko złudzenie; złudzenie tak ulotne, jak pajęcza nić, unosząca się z wiatrem. Wystarczy, że przyjrzymy się codziennym czynnościom, a odkryjemy w nich elementy dawnych magicznych praktyk; dostrzeżemy, jak często zwracamy uwagę na znaczenie pewnych znaków i wróżymy sobie z głosów natury”.

Książka była nominowana do nagrody Literackiego Gryfa 2016 (Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie)

 

 

 Legendy Ustki i Ziemi Słupskiej, LOT, Ustka 2016

 



„Ustka i Ziemia Słupska to ziemie malownicze i wyjątkowe. Ich czar i niezwykła magia kryją się w pięknie otaczających krajobrazów, pełnych sekretów lasach, malowniczych wzgórzach, złocistych plażach, spokojnych taflach jezior, bystrych rzekach, szumie morskich fal i opowieściach, które pozostały po tych, którzy niegdyś mieszkali na tych niezwykłych ziemiach. Są to zaś opowieści pełne uroku: często związane z historią, która nie szczędziła tym terenom swoich ciosów; nawiązujące do dawnych wierzeń, harmonijnie połączonych z chrześcijańską wiarą i baśniami powtarzanymi dzieciom z pokolenia na pokolenie. Na kartach tej książki spotkacie więc zarówno rybaków, dla których każdy dzień rozpoczynał się od wyprawy w morze, zaczarowane księżniczki z dawnych zamków, jak i samych władców piekieł. Nie zabraknie też cieni z dawnych grodów, skarbów zakopanych przez piratów, nieszczęsnych ofiar niesłusznych sądów oraz pokutujących za swe grzechy wielmożów”.

 

 

Legendy z Kociewia i Borów Tucholskich,

Region, Gdynia 2015

 

 


 

„Kociewie i Bory Tucholskie to dwie niezwykle malownicze krainy, w których najważniejszą rolę odgrywa natura. Tajemnicze lasy, lśniące tafle jezior, rzeki przecinające niczym srebrzyste wstęgi złociste pola i zielone łąki, a w śród nich wsie i miasta – jakby wtopione w ten urokliwy i wyjątkowy krajobraz. To wszystko na przestrzeni wieków sprzyjało tworzeniu podań i legend. Historia stawała się często tłem tych opowieści, wzbogacana wciąż żywymi wierzeniami i przesądami, pamiętającymi jeszcze czasy przedchrześcijańskie. I dziś w legendach można odnaleźć chociaż część zapomnianej wiedzy o przeszłości i tradycji, tkwiących gdzieś głęboko w nas, nie pozwalając, byśmy zapomnieli o dawnych czasach”.

Książka nagrodzona na Kociewskich Targach Wydawniczych w Starogardzie Gdańskim w kategorii „Piękne słowo”

 

 

 Legendy krzyżackie, Region, Gdynia 2014

 


„Książka zawiera około 90 legend związanych z państwem Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie założonym nad Bałtykiem w XIII wieku oraz jego gospodarzami – otaczanych nimbem tajemnicy rycerzy w białych płaszczach z czarnym krzyżem”.

 
 

Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla, Region, Gdynia 2014

„Żuławy i Powiśle to krainy magiczne, pełne tajemnic, legend i opowieści, spowitych w sine pasma mgieł snujących się tuż nad ziemią, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez ludzi siedzących pod rozłożystymi wierzbami, w podcieniach starych domostw i cieniu skrzydeł wiatraków. To świat rzeczywisty, a jednak jakby nieco baśniowy, gdzie rzeczywistość łączy się z wyobraźnią, a jawa ze snem; świat, którego serce wciąż bije szybciej, kiedy wspomina się jego historię. Warto przedrzeć się przez gęstwinę współczesności i wrócić do owych niezwykłych chwil, kiedy słowa bywały cenniejsze od złota”.



Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa pomorskiego, 

Region, Gdynia 2013




„Książka, którą oddaję w Państwa ręce, jest swoistym przewodnikiem po niezwykłych zakątkach województwa pomorskiego. Wszystkie przedstawione w niej historie mają swoje źródła w legendach, podaniach i przekazach spisanych przez etnografów i pasjonatów tej tematyki”. (ze wstępu).

Książka nagrodzona na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie, „Costerina 2014” w konkursie wydawnictw literatury pomorskiej

 
 

Legendy i opowieści z czasów wojen polsko – szwedzkich, Marpress, Gdańsk 2012



„To książka, która łączy legendy i historię. Każda z przedstawionych w niej opowieści przenosi nas do XVII wieku, w czasy wojen ze Szwecją. Podczas tej wspólnej, niezwykłej podróży spotkamy rycerskich władców, bohaterskich wodzów, walecznych żołnierzy, dzielne niewiasty i przemyślnych mieszczan. Odwiedzimy wspaniałe zamki, miasta, wsie i żołnierskie obozy. Popatrzymy na historyczne fakty oczyma tych, którzy w nich uczestniczyli i na swój sposób próbowali wytłumaczyć to, czego nie pojmowali”.

 
 

Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa kujawsko – pomorskiego,

Region, Gdynia 2011




„To zbiór opowieści odwołujących się do podań i legend związanych z różnymi magicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w woj. kujawsko-pomorskim. Mamy tu zatem skarby ukryte w podziemiach, duchy straszące po nocach, zabłąkanych rycerzy i wiele jeszcze innych mrocznych postaci”.

Książka wyróżniona na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie, „Costerina 2011” w konkursie wydawnictw literatury pomorskiej oraz nagrodzona jako II z najlepszych książek Kaszub i Pomorza według Internautów



Czarownice z Pomorza i Kujaw, Region, Gdynia 2010



„Książka opisuje historie kobiet uważanych za czarownice i jako takie osądzone, torturowane i skazane na śmierć lub wygnanie. Autorka odtworzyła te interesujące wydarzenia na podstawie archiwalnych dokumentów. Wszystkie opisy poprzedza wstęp, w którym A. Koprowska- Głowacka odwołuje się do słynnego "Młota na czarownice" – dawnego podręcznika postępowania z czarownicami. Nie jest to pozycja naukowa, co podkreślam we wstępie”.  

 
 

Legendy i podania Ziemi Chełmińskiej,

Region, Gdynia 2009


„Zbiór ponad 80 legend i podań z historycznej Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej, opracowany na podstawie przekazów ludowych i zapisków etnograficznych, zarówno polsko – jak i niemieckojęzycznych. Legendy pogrupowane są obszarowo – mniej więcej wg aktualnego podziału powiatowego północno-wschodniej części woj. kujawsko – pomorskiego oraz aktualnie znajdującej się w obrębie Warmii i Mazur dawnej ziemi lubawskiej”.



Mapa marzeń, Kraków 2017


„Obecnie coraz częściej korzystamy z tzw. tablic wizualizacyjnych, które mają motywować nas do działania. "Mapa marzeń" jest to poradnik, w którym krok po krok opisuję, w jaki sposób przygotować własną mapę i korzystać z niej na co dzień. Marzenia, które na niej zamieścimy mają o wiele większą szansę na spełnienie, a z cała pewnością dadzą nam potężny impuls do działania”. 

 Wydanie papierowe: księgarnia Alimero oraz wersje elektroniczne


Moje wiersze znajdują się w kilku antologiach oraz licznych czasopismach.

 

ANTOLOGIE:

 

Kujawska poezja religijna,

Redecz Krukowy – Brześć Kujawski 2013






Kujawscy poeci,

Redecz Krukowy – Brześć Kujawski 2012





Antologie pokonkursowe Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, lata: 2011, 2012, 2017 i 2018



Pod wspólnym parasolem, Wrocław 2019


Moje opowiadanie pt. „Dziewczyna z eSeMem” znalazło się również w zbiorze zatytułowanym: „Pod wspólnym parasolem” (Wrocław 2019). Książka zawiera 7 wywiadów, 19 wierszy i 33 formy prozatorskie. Powstała pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz przy wsparciu profesor Alicji Chybickiej. „Pod wspólnym parasolem” jest polecana przez Annę Dymną i Jurka Owsiaka.

 

Strachy na Lachy – antologia pokonkursowa, Głogów 2008


Wszystko zaczęło się zaś w 2008 roku, w Głogowie od II Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Plastycznego „Strachy na Lachy”. Zdobyłam tam III nagrodę w kategorii literackiej za opowiadanie pt. „Południca”.

 

 
Copyright © Anna Koprowska-Głowacka , Blogger