Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

(Johann Wolfgang Goethe)

W 2010 roku zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. Z kobiety aktywnej zawodowo stałam się osobą niepełnosprawną z czterokończynowym niedowładem. Każdy dzień to dla mnie walka o tę część sprawności, która mi pozostała. Dewiza Karola V „PLUS ULTRA” (Wciąż dalej) jest moim mottem. Tylko dzięki Wam mogę iść wciąż dalej, podnosić się po każdej stoczonej bitwie i pisać – właśnie dla Was.

APEL

Mapa marzeń


Fragment Mapy z 2004 r.
Moja pierwsza Mapa Marzeń powstała 10 lat temu. Wykonywałam ją podczas zajęć z psychologii i traktowałam bardziej jako ciekawe zajęcie plastyczne, niż narzędzie do kreowania przyszłości. Zadanie było jednak na tyle frapujące, że przyłożyłam się do niego starannie- spośród zebranych kolorowych wycinków z gazet dobierałam te, które najbardziej do mnie „przemawiały” i były odzwierciedleniem moich marzeń. Zdałam sobie wtedy sprawę, iż dopiero podczas tej pracy, tak naprawdę pochyliłam się nad tym, czego pragnę. Okazało się wówczas, że pełne uświadomienie marzeń nie jest wcale takie proste, jak to się na pozór wydaje. 
W związku z tym postanowiłam podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami na ten temat; przekazać informacje i zachęcić do tworzenia własnych "Map marzeń". W razie potrzeby służę radą i pomocą przy ich tworzeniu. Mogę też poprowadzić zajęcia z jej tworzenia.


Wprawdzie czas na wykonanie mapy marzeń jest zawsze dobry, jednak są różne opinie na ten temat. Niektórzy wskazują pierwszy nów księżyca w znaku Barana, inni pełnię lub dzień urodzin, albo inną, równie ważną dla nich datę. Z energetycznego punktu widzenia najlepszy czas to nów księżyca. Jest on bowiem związany z wszystkimi rytuałami magicznymi, które wiążą się z nowymi przedsięwzięciami oraz wszelkim przyciąganiem- także szczęścia, miłości i dostatku. Działają one najsilniej właśnie w czasie, kiedy mamy nów Księżyca.
W roku 2017 są to następujące dni: 


28.01. nów w Wodniku
26.02- nów w Rybach (choć tu marzenia mogą się nieco "rozmyć"
28.03- nów w Baranie (idealny, bo po wiosennym przesileniu i w znaku dającym siłę i rozmach)
26.04- nów w Byku i Baranie jednocześnie (da solidne podstawy do realizacji)
25.05- nów w Bliźniętach
24.06- nów w Raku (doskonały, jeśli chodzi głównie o relacje rodzinne, związki itp.)
23.07- nów w Lwie
21.08- nów z przełomem Lwa i Panny ( tutaj mogłoby być trochę zamieszania z realizacją)
20.09- nów w Pannie

Doskonałym czasem na wykonanie „Mapy marzeń” jest również dzień urodzin lub każdy inny czas (niezależny od fazy Księżyca), który podpowie nam intuicja.

Anna Koprowska- Głowacka
                                                       
UMOWA Z LOSEM

*NIEZWYKŁA MOC MAPY MARZEŃ*

SPIS TREŚCI

WSTĘP
I          MAPA MARZEŃ- BRAMA DO WYMARZONEGO ŚWIATA
1.      Mapa Marzeń
2.      Potęga marzeń
3.      Dialog z podświadomością
4.      Metoda WIEM
II         MAPA MAPRZEŃ W PRAKTYCE
1.      Mapa jako narzędzie
2.      Czas i miejsce wykonania
3.      Metoda wykonania
v  Mapa Marzeń na wzorze siatki ba-gua
v  Mapa Marzeń na wzorze astrologicznej mandali
v  Przykłady symboliki
v  Symbole nieskończoności
4.      Miejsce umieszczenia Mapy
III       WSZYSTKIE KOLORY MAPY
1.      Kolory w naszym życiu
2.      Znaczenie kolorów
KREOWANIE PRZYSZŁOŚCI
BIBLIOGRAFIA


WSTĘP

Wierz w marzenia,
bo w nich ukryte są bramy do wieczności.
(Khail Gibran)

            Moja pierwsza Mapa Marzeń powstała 10 lat temu. Wykonywałam ją podczas zajęć z psychologii i traktowałam bardziej jako ciekawe zajęcie plastyczne, niż narzędzie do kreowania przyszłości. Zadanie było jednak na tyle frapujące, że przyłożyłam się do niego starannie- spośród zebranych kolorowych wycinków z gazet dobierałam te, które najbardziej do mnie „przemawiały” i były odzwierciedleniem marzeń. Zdałam sobie wtedy sprawę, iż dopiero podczas tej pracy tak naprawdę pochyliłam się nad tym, czego pragnę.  Okazało się wówczas, że pełne uświadomienie marzeń nie jest wcale takie proste, jak to się na pozór wydaje. Myśli pełne marzeń wprawdzie nieustannie pobudzały wyobraźnię, tworzyły barwne obrazy i układały się w opowieści, ale… I właśnie to „ale” jest najważniejsze. Dotąd nigdy tak świadomie i konkretnie nie zastanawiałam się nad marzeniami. One po prostu były. Istniały we mnie, krążyły wokół niby ulotne, barwne motyle: piękne, acz nieuchwytne… Tym razem jednak włożyłam mnóstwo energii i namysłu w to, by je sprecyzować, nazwać, zwizualizować i stworzyć z nich obraz- piękny obraz złożony z własnych marzeń. Efekt tej pracy był zadziwiający: miałam bowiem przed sobą duży, barwny kolaż obrazujący to wszystko, co pragnęłam osiągnąć. I po raz pierwszy mogłam dotknąć i wyraźnie nazwać to wszystko, o czym marzę.
Od tego czasu minęła już dekada. Studium, na które podówczas uczęszczałam do dziś jest dla mnie miłym wspomnieniem. Mapa spełniła jednak swoją rolę- tak zupełnie mimochodem- okazało się bowiem, że w ciągu tego czasu spełniła się większość przedstawionych na niej marzeń. Może nie wszystkie w taki sposób, jaki sobie wyobrażałam; może nie tymi drogami, które widziałam, ale jednak… Myśli stały się obrazami- obrazy przeistoczyły się w namacalną rzeczywistość. Nic jednak nie stało się samoistnie.
Tak naprawdę, na co dzień nie mamy czasu, a niekiedy także ochoty, na oderwanie się od rzeczywistości i dopuszczenie do głosu naszego prawdziwego „ja”- tego „ja”, które marzy, wyobraża sobie inne życie, szuka własnych dróg. Mozolnie pokonujemy każdy dzień niczym szlak, który trzeba przejść- tak po prostu, bez wnikania w pragnienia duszy, serca i umysłu. Zrywamy z życia kolejne chwile niczym kartki z kalendarza zawieszonego na ścianie i staramy się umknąć przed czasem, nie zdając sobie nawet sprawy, że to nie my uciekamy przed czasem, ale czas umyka nam. Może więc warto zatrzymać się choćby na chwilę, przywołać z przeszłości własne marzenia i zacząć je spełniać.
Musimy tylko pamiętać, że:

Człowiek to nie tylko ciało.
Człowiek to także jego marzenia.
A człowiek bez marzeń to człowiek bez przyszłości.

Uświadomienie sobie własnych marzeń jest to pierwszy krok na drodze do ich realizacji. Nie pozwólmy, by krążyły gdzieś poza nami, lecz spróbujmy je zaprosić do naszego życia. Starajmy się żyć tak, by nie błądzić na oślep w labiryntach zawikłanych myśli; szukajmy prostych dróg, jasno oświetlonych naszymi pragnieniami. One są w nas i tylko czekają, by wskazać nam drogę- by stać się pochodniami rozświetlającymi mroki zwątpienia. Mapa Marzeń służy zaś do tego, by wydobyć je na światło dzienne i przyjrzeć się im w pełnej krasie.
Czym właściwie jest Mapa Marzeń? Ma ona wiele nazw. Określana jest niekiedy jako Tablica Marzeń, Karta Życzeń, Mapa Skarbów, Umowa z Losem, lub Tablica Celów. To prosta, lecz skuteczna metoda, która wspiera nas w dążeniu do spełnienia marzeń. Z pozoru przypomina kolorową wycinankę, albo zwykły obraz stworzony techniką kolażu, jednak tak naprawdę stanowi potężne narzędzie ułatwiające nam kontakt z podświadomością i podejmowanie działań mających na celu spełnianie pragnień. Każda ilustracja naklejona na karton to bowiem obraz jednego z marzeń, które tkwią w nas- często skrytych i odsuniętych na dalszy plan. 
W niniejszej książce pragnę podzielić się z Wami, drodzy Czytelnicy wiedzą na temat sposobów tworzenia i oddziaływania Mapy Marzeń. Od teorii odwołującej się do technik wizualizacji, po praktyczne sposoby wykonania mapy w oparciu o zasady feng shui i astrologię. Nie zabraknie tu także znaczenia symboliki w tworzeniu obrazu naszych pragnień, jak i potęgi kolorów, które mogą wzmocnić wybrane strefy.
Zapraszam Was zatem w tę niezwykłą podróż i zachęcam do stworzenia własnej Mapy Marzeń. Niech to, co skrywa się w Waszych sercach i umysłach ma szansę przejrzeć się w zwierciadle, którym jest to niezwykłe narzędzie.


MAPA MARZEŃ
BRAMA DO WYMARZONEGO ŚWIATA


Cokolwiek zamierzasz zrobić,
o czymkolwiek marzysz, zacznij działać.
Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.
(Johann Wolfgang Goethe)


1.      MAPA MARZEŃ

Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem,
 i tak zawsze aż do końca.
(Joseph Conrad)

 Symbolika bramy jest niezwykle bogata. Obrazuje przede wszystkim przejście z jednego stanu w drugi, z jednego świata do drugiego. Idealnie pasuje więc do naszej mapy, która pełni podobną rolę będąc swoistym przejściem od nieświadomych marzeń do ich wizualizacji; od ich uświadomienia, aż do podjęcia działań mających na celu realizację. Każdy z nas tworząc Mapę Marzeń staje niespodziewanie przed taką bramą do innego świata- do świata własnych marzeń; świata zapomnianego, lub oddzielonego od codzienności gęstą mgłą szarych dni. Wystarczy uczynić jeden krok, by zagłębić się w ów świat; przejść przez labirynt własnych myśli i odzyskać dawno utracone marzenia. Wszak brama to także symbol gościnności, a tworząc Mapę ową bramę szeroko otwieramy. Kto zaś nas wita już w progu? Jest to nasza podświadomość: zazwyczaj odtrącana, ignorowana i pomijana w codziennym życiu; a mimo to nigdy nas nie zawodząca i czekająca takich właśnie okazji, kiedy może dojść do głosu. Zaufajmy jej. Ona na pewno nas nie opuści i poprowadzi bezpiecznie przez świat pełen barwnych obrazów i symboli.
Brama symbolizuje także obronę tajemnic i możliwość dotarcia do tych możliwości, których sobie jeszcze nie uświadomiliśmy. Stanowi jednoczesne zaproszenie i wyzwanie- przypomina więc zadanie, jakie stoi teraz przed nami. Stworzenie Mapy Marzeń jest bowiem z jednej strony zaproszeniem w podróż do świata własnych marzeń- także tych, które skrywamy gdzieś na dnie serc i bywa, że nie chcemy się do nich przyznać z lęku, iż ktoś uzna nas za oderwanych od rzeczywistości marzycieli; zaś z drugiej wyzwaniem- przyjdzie nam bowiem zobrazować każde z tych marzeń; stanąć oko w oko z tym, czego naprawdę pragniemy. A wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Droga pomiędzy tym co nieuświadomione, a tym co świadome nie jest bowiem przechadzką po różanych płatkach. Bywa, że wyciska łzy z oczu, czasami przyspiesza bicie serca, nigdy jednak nie pozostawia obojętnymi. Efekt jest jednak zawsze pozytywny- to pełne uświadomienie celów i oczekiwań. I tego właśnie mamy prawo oczekiwać.

Czym zaś jest ta nasza brama do świata marzeń?

Mapa Marzeń jest rodzajem kolorowej mandali, której celem jest wsparcie nas w dążeniu do spełnienia marzeń. Pobudza naszą podświadomość i stymuluje do działania. Choć na pierwszy rzut oka przypomina barwny kolaż lub kolorową wycinankę, w niezwykle silny sposób oddziałuje na nasze zmysły. Stanowi rodzaj swoistego przekaźnika pomiędzy świadomością a podświadomością. Niekiedy przypomina most przerzucony nad urwistą przepaścią życia- most, po którym możemy bezpiecznie przejść, by nie tylko przyjrzeć się naszym marzeniom, lecz ich także dosięgnąć.
Według tradycji została wymyślona przez astrologa Buzza Mayersa jako tzw. Mapa Skarbów, choć czasami jako jej twórczynię wymieniana jest także Sondra Ray. Celem mapy jest zobrazowanie naszych pragnień i celów.  Jak wspomniałam we wstępie, ma ona wiele nazw. Mapa Marzeń, Tablica Marzeń, Karta Życzeń, Mapa Skarbów, Umowa z Losem, Tablica Celów- to chyba jej najbardziej popularne określenia.
U podstaw Mapy Marzeń leży nasza wyobraźnia, która jest niezwykłą siłą zdolną poruszyć niebo i ziemię; dźwignąć z upadku zamieniające się w proch i pył ruiny; stworzyć na nowo z pozoru umarłe już światy. To ona wszak jest fundamentem każdej cywilizacji i każdego wynalazku. Zanim cokolwiek powstanie w świecie materialnym, najpierw rodzi się w umyśle człowieka- pojawia się jako myśl, przekształca, rozwija, aż z biegiem czasu nabiera coraz bardziej wyraźnych kształtów. I dopiero wówczas, gdy wykształci się pełen obraz, idea ma szansę przedostać się z ulotnego świata myśli do rzeczywistości. Wyobraźnia idzie bowiem w parze z wizualizacją, będącą kolejnym elementem Mapy.

Wizualizacja jest przedstawianiem w umyśle konkretnych sytuacji, spraw, bądź zamierzeń tak, jakby istniały już w rzeczywistości. Nasza Mapa jest zaś niczym innym, jak wizualizacją przeniesioną na płaszczyznę obrazu. Tym razem nie musimy już kreować wyobrażeń w umyśle, mamy je przed sobą: możemy na nie patrzeć, tym samym pobudzając umysł do podejmowania działań.  
            Mapa Marzeń jest zatem skuteczną metodą oddziaływania na podświadomość i doskonałym narzędziem ułatwiającym spełnianie marzeń. Jej celem jest obrazowe przedstawienie tego, czego pragniemy. Działa na podobnej zasadzie co afirmacje i w zupełnie naturalny sposób przyciąga wyznaczone cele.

Mapa jest planem życia- ułatwia spełnianie marzeń, motywuje do działania.

Paradoksalnie najtrudniej jest uświadomić sobie właśnie to, czego pragniemy. Nasze cele nie są uporządkowane; często przypominają szufladę pełną różnych papierów: dokumentów, kartek, notatek, na których są zapisane różne sprawy: zarówno te ważne, jak i te, ledwo tylko dostrzeżone, a nawet takie, które zanotowaliśmy przypadkowo- tak na wszelki wypadek i okazało się szybko, że do niczego nie będą nam potrzebne.(...)

Całość "Mapy marzeń" będzie wkrótce dostępna w formie książki i jako e-book. 10 komentarzy:

 1. Mega wielkie kompendium wiedzy nt. tworzenia mapy marzeń. Dziękuję <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę. Cieszę się, że tekst jest przydatny. :)

   Usuń
 2. Intrygujące :) świetny tekst poza tym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Droga Pani Anno kiedy bedzie można zakupić Pani książkę MAPY MARZEŃ?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,
   przepraszam za opóźnienie, ale wynikło ono z mojej choroby. Obiecuję, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy "Mapa Marzeń" będzie gotowa. Poszerzyłam nieco jej zakres i podział. W razie nagłej potrzeby proszę o kontakt, wyślę wersję podstawową.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 4. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Cierpliwie poczekam na Pani książkę "Mapa Marzeń".

  P.S.
  Z całego serca życzę Pani dużo sił do walki z chorobą, a także spełnienia każdego marzenia zapisanego na Pani Mapie Marzeń.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń